Yurt genelinde gerçekleştirilecek ağaçlandırma seferberliği öncesi, "Geleceğe Nefes" (gelecegenefes.com) internet sayfası üzerinden, halkın yoğun desteğiyle 81 ilde sahiplenilen fidan sayısı 14 milyana yaklaştı.

Milli Ağaçlandırma Günü "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" kampanyası kapsamında 81 ilde, 11 milyon fidan toprakla buluşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen 11 milyon fidan dikimi etkinliğinin başlatıldığı Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Batıkent Çakırlar mevkisinde konuştu.

"HİÇBİRİ ORTADA YOK"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Burada ağaçlandırma yapıyoruz. Çevrecilik adına 17 yıldır bize söylemediklerini bırakmayanlar nerede? Hiçbiri ortada yok." dedi.

"BİZİM YEŞİL SEVGİMİZİ KİMSENİN TERAZİSİ ÖLÇMEYE YETMEZ"
17 yılda toplam 4.5 milyar fidanı toprakla buluşturarak orman varlığını 20.8 milyon hektardan 22.6 milyon hektara çıkardıklarını belirten Erdoğan, "Bizim yeşil sevgimizi, ağaç hassasiyetimizi, çevre hassasiyetimizi kimsenin terazisi ölçmeye yetmez." diye konuştu

İMAMOĞLU'NUN TEMEL ATMAMA TÖRENİNE TEPKİ

Birileri kalkmış biyolojik artıma tesisi için temel atmama töreni yapıyor. Bunlar temel atma ve açılış gibi törene zaten yabancılar. Karakterlerine uygun şekilde düzenlemişler. Bunların yaptığına bakın "temel atmama töreni"... Ülkeye ve millete hizmet bunların bünyesine ağır gelir.

GUINNES DÜNYA REKORU

İki ayrı Guinness Dünya Rekoru'na da koşulacak ağaçlandırma seferberliğinde, Çorum'da "1 saatte en çok fidan dikme rekoru" ile "Dünyanın en büyük online fidan diken insan albümü'' rekorlarına imza atılması bekleniyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 11 milyon fidan ile ‘Daha yeşil bir Türkiye’ için gerçekleştirilen seferberlikte konuştu. Her 11 Kasım'da okullarda ağaç dikiminin yapılacağını müjdeleyen Pakdemirli, projeye gösterilen ilgiden büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Bakan Pakdemirli törende yaptığı konuşmada, "Bundan sonra her 11 Kasım'da milletimizle birlikte fidan dikim alanlarında olacağız" dedi. 2023'e kadar 7 milyar fidan dikileceğini açıklayan Pakdemirli, bugün 2 dünya rekorunun kırıldığını da belirtti.

 

13 MİLYONUN ÜZERİNE ÇIKTI

Yurt genelinde gerçekleştirilecek ağaçlandırma seferberliği öncesi, "Geleceğe Nefes" (gelecegenefes.com) internet sayfası üzerinden, halkın yoğun desteğiyle 81 ilde sahiplenilen fidan sayısı 14 milyana yaklaştı.