Norveçli Equinor ve Kanadalı Valeura firmasının Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde yürüttüğü keşif çalışmaları kapsamında bir köylünün tarlasında 286 milyar metreküplük doğalgaz rezervi tespit edildiği belirtildi. Söz konusu rezervin Türkiye’nin 5 yıllık ihtiyacına karşılık geldiği ifade edildi.

Ülkemizde hemen hemen her gün yeni bir maden rezervinin keşfedildiğiyle alakalı haberler yayınlanıyor. Bu seferki haber Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinden… Muratlı ilçesine bağlı Yukarısırt köyünde bir tarladan 286 milyar metreküplük doğalgaz rezervi tespit edildi.

Türkiye'nin yıllık doğalgaz ihtiyacı 50 milyar metreküp olduğuna göre, sadece bir tarladan "şimdilik" keşfedilen doğalgaz tüm Türkiye'nin 5 yıllık ihtiyacını karşılıyor. Ama sevinmeyin, neden mi? Türk milletine ait bu doğalgaz maalesef Türk milletine yar olmuyor. Çünkü maden ruhsatı Norveçli Equinor ve Kanadalı Valeura firmalarına ait…

Bu şirketlerle Mayıs 2016'da doğalgaz ve petrol aramaları için sözleşme imzalandı.

Şirketler, Muratlı ilçesinin diğer köylerinde de keşif çalışmalarına devam ediyorlar.

Yukarısırt köyü muhtarı Şerif Yıldırım, bir yıldan beri devam eden çalışmalarda diğer bölgelerde de gaz bulunduğunu ancak ne kadar olduğunun açıklanmadığını söyledi.

Doğalgaz keşfini duyan köylüler, böyle bir zenginliğin üstünde olmaktan ziyade, arsalarının değer kazanmasından memnun oluyorlar. İşte milletimizin geldiği nokta… Adamın tarlasında yaklaşık 500 milyar TL değerinde doğalgaz çıkıyor ama o arsasının yüzde 40 değer kazandığına seviniyor.

Kaz Dağları'nda da Kanadalı Almos şirketi 100 milyon dolarlık mütevazı bir yatırımla 4,5 milyar dolarlık bir gelir elde ettiğini açıklıyor ama bizim insanlarımız iyi taş taşımanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Bizler Türkiye olarak kendimize ait maden rezervlerini yok pahasına yabancılara devrederken, söyler misiniz Kıbrıs civarındaki doğalgaz konusundaki mücadelemizde bizi hiç ciddiye alırlar mı?

Elbette ki Doğu Akdeniz'deki "tartışmalı" bölgelerdeki hakkımıza sahip çıkacağız ama önce "tartışmalı olmayan", yüzde 100 bize ait olan madenlerimize sahip çıkalım, kurda çakala kaptırmayalım. Bunu halledersek Doğu Akdeniz kendiliğinden çözülür.

14 Kasım 2019 tarihinde çıkan bir haberde, 35 maden sahasının daha ihaleye açıldığı belirtildi. Yani madenlerimizin talan edilmesi için kapı açmaya tam gaz devam ediyoruz, ne yazık ki asla akıllanmıyoruz.