ALMANYA ’da CAMİLER 9 Mayıs’ta AÇILACAK”

Koronavirüs'ün etkilediği ülkelerden Almanya camilerin ibadete açılacağını bildirdi. Belli kurallar dahilinde camiler yeniden cemaatle buluşacak. 

ALMANYA CAMİLERİ AÇIYOR  

Almanya’da koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte camiler kapılarını ibadete açmaya hazırlanıyor. Almanya Müslümanları Merkez Konseyi (KRM) kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Almanya'da camiler ibadete açılıyor.

Almanya’da Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla 22 Mart’ta alınan tedbirler kademeli olarak gevşetilmeye devam ediyor. Başbakan Angela Merkel’in, eyalet başbakanlarıyla video konferans yoluyla gerçekleştirdiği görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Merkel, tüm ibadethaneler, müzeler, sergi salonları, hayvanat bahçeleri ve çocuk parklarının sıkı hijyen kurallarına uyulması koşuluyla açılabileceğini açıkladı.

İbadethanelerin yeniden açılması kararı ile ilgili olarak Almanya Müslümanları Merkez Konseyi (KRM) bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada eyalet başbakanlarıyla yapılan toplantıdan çıkan kararların takdirle karşılandığı belirtildi. Toplu ibadetlerin önünün açılmasının din özgürlüğüne uygun bir adım olduğu ve topluma iyi bir mesaj verdiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca federal ve eyalet düzeyinde alınan kararlar hakkında gerekli istişarenin gerçekleştirilerek, KRM üyesi camilerin 9 Mayıs’ta yeniden açılması kararı alındığı kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan KRM Sözcüsü BurhanKesici, “Bu kararı, insan hayatının ve sağlığının korunması konusundaki dinî ve medeni sorumluluğumuzdan hareketle, en iyi bilgilere dayanarak ve içimiz rahat bir şekilde aldık.” dedi.

Açık Camilerde Hangi Tedbirler Uygulanacak?

Camilerde önce beş vakit namazın yalnızca üçü, sabah, öğle ve ikindi namazları eda edilecek. Namazlar esnasında KRM tarafından hazırlanan ve Robert Koch Enstitüsü tarafından da gözden geçirilen yönergelere uyulacak. Bu yönergeler arasında camiyi ziyaret edenlerin sayısının azaltılması, mesafe ve maske zorunluluğu, duruma uygun hijyen tedbirleri ve camiye gelenlerin isimlerinin kaydedilmesi gibi önlemler var. Ayrıca camiye gelenlerin seccadelerini yanlarında getirmeleri isteniyor.

Camiler kapılarını açacak olsa da, mevcut durumda teravih, cuma ve bayram namazları gibi yoğun katılımlı namazlara ara verilmeye devam edilecek. KRM camilere sunulan koşulların sürekli denetleneceği ve gerekli durumlarda ilavelerin yapılacağını duyurdu.

Türkiye'de Camiler ne zaman açılır

Türkiye halen daha bu konuda bir bilgi paylaşmadı. Bugün bir cuma daha geçti ancak diğer camilerde ibadet ne zaman başlayacak belli değil.  Bugün paylaşılan 31 vilayette koronavirüs'ün kalmadığına veya 10'un altına düştüğüne dair bilgi ile ümitler arttı. Sosyal medyada virüsün olmadığı il ve ilçelerde belli kurallar ve tedbirler kapsamında ibadet için camilerin açılabileceği konuşuluyor. Nasıl ki bankalar, postaneler,fırınlar marketler belli kurallarla çalışıyorsa camilerde belli tedbirlerle açılabilir diye konuşuluyor.