ANKARA BELEDİYESİ ÖRNEK BİR UYGULAMA BAŞLATTI

Koronavirüs tehlikesinin tüm yoğunluğuyla yaşandığı dönemde kış aylarında yokluk çekmemek kıtlığa engel olmak fakir ve fuklaraya destek olmak amacıyla tarım arazileri ekilmeye başlandı. 

Türkiye genelinde tüm belediyelerin ellerinde böyle yüzbinlerce dönüm arazinin ekilmesi için güzel bir örnek oluşturuldu.

 Ankara'da Her ilçe için ayrı ayrı çalışma yapılacak ve o bölgenin insanlarıyla beraber ekim işlemleri gerçekleştirilecek. Sebze, kuru baklagil ve kök bitki ekimi yapılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Daire Başkanı Fazıl Köremezli, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatı ile, belediyeye ait arazilerin ekimine başlandığını duyurdu. Köremezli, “Ekeceğiz, ektireceğiz, birlikte yönetip, birlikte üreteceğiz” dedi.

Gölbaşı ilçesi Karaoğlan Mahallesi’nde 250 dönüm alanda sebze, 2 bin 100 dönüm alanda ise kuru fasulye, nohut ve patates üretimi için ekim yapılmaya başlandı. Elde edilen ürünler daha sonra toplanarak, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılacak.

Yıllardır boş duran tarım arazilerinin artık boş kalmayacağını belirten Köremezli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş beyin talimatı ile beleyemize ait arazilerin ekimine başladık. Yıllardır boş duran tarım arazilerimiz, üretime katkı için artık boş kalmayacak. Çiftçilerimize desteklemeler devam edecek. Ekeceğiz, ektireceğiz, birlikte yönetip, birlikte üreteceğiz” açıklamasında bulundu.

20 bin dönüm alanda bir ekim gerçekleştirdik, tahminen 2 bin 600 ile 3 bin ton civarında bir üretim gerçekleşecek. Biz bunları Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçiden satın alacağız ve kendi kuracağımız paketleme ünitelerinde paketleyerek, Ankara’da sosyal yardımlar kapsamında dağıtımını yapacağız. Zaten gerçekleşiyor bu yardımlar ve biz bunu dışarıdan ticari kapsamda alarak dağıtıyorduk. Bundan sonra Ankaralının ürettiği ürünler ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak. Kendi arazilerimizde üretilenler de aynı şekilde değerlendirilecek. Özellikle bu dönemde yapacağımız üretimleri buna göre ayarlamaya çalışıyoruz. Sosyal yardımlar kapsamında dağıtımı yapılacak ürünlerin üretimi için çalışıyoruz