Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) 17 üniversite için rektör adaylığı başvurularının başladığını açıkladı. Başvurular bugünden başlayarak 8 Temmuz'a kadar alınacak.

Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde, rektör adayları için belirlenmiş olan şartları taşıyan adayların, bugünden itibaren 8 Temmuz mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuru yapmaları gerekiyor.

Bu kapsamda yüzbinlerce öğrencinin okuduğu Atatürk Üniversitesinde mevcut rektör Prof Dr Ömer Çomaklı'nın ortaya koyduğu vizyon ve performansla 2.dönem yeniden Rektör olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Üniversitedeki vizyoner yenilikler, akademik ve bilimsel çalışmalarda üstün gayret, STK'larla, basınla,yerel yöneticilerle ve tüm kurumlarla istişare kültüründeki performans, Ülkemizin gelecek vizyonuna ve kalkınma çabalarına katkı sağlamak ve ortak bir vizyon geliştirmek için yoğun gayret ortaya koyan üniversite şehrin gelişmesi ve kalkınması manasında yaptığı çalışmalarla Prof Dr Ömer Çomaklı hoca büyük bir takdiri hakediyor.

Göreve geldiğinde şehre ve topluma uzak bir görüntü çizen,  şehir-toplum-üniversite kaynaşmasından uzak Atatürk Üniversitesi artık şehirle barışık bir dönem yaşıyor. Akademisyenler şehrin kalkınması ve gelişmesi için esnafla, esnaf temsilcileriyle, çiftçilerle ve çiftçi temsilcileriyle toplantılar eğitimler yapıyor. Şehrin kalkınmasına yönelik araştırmalar toplantılar istişareler yapılıyor. Üniversite bilgiyi topluma açarak kendine düşeni büyük bir gayretle samimiyetle yapmaya gayret ediyor. 

Rektör hocayı daha çok alanda, fakültelerde hoca ve öğrencilerle, araştırma merkezlerinde araştırmacılarla, şehirde STK'larla kurumlarla istişarede görüyoruz. 

Bu vizyonu ve gayreti ortaya koyan Prof Dr Ömer Çomaklı şehirde her kesimden takdir görüyor. Bizde kendisine yoğun gayretleri için şehir adına Erzurum adına teşekkür ediyoruz.

Rektörlük Heyecanı 17 Üniversitede

Sadece Atatürk Üniversitesinde değil diğer 16 Üniversitede de rektörlük heyecanı yeniden yaşanacak. 

Rektör ataması yapılacak diğer üniversiteler:

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,

Akdeniz Üniversitesi,

Ankara Üniversitesi,

Çukurova Üniversitesi,

Dicle Üniversitesi,

Fırat Üniversitesi,

Gazi Üniversitesi,

Gaziantep Üniversitesi,

İnönü Üniversitesi,

İstanbul Teknik Üniversitesi,

Karadeniz Teknik Üniversitesi,

Ondokuz Mayıs Üniversitesi,

Orta Doğu Teknik Üniversitesi,

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi,

Trakya Üniversitesi,

Yıldız Teknik Üniversitesine de rektör ataması yapılacak.