AYASOFYA YENİDEN CAMİ OLDU

Sultan Fatih 29 Mayıs 1453'te İstanbul'u fethedince fetih nişanesi olarak ayasofya'yı cami yapmıştı.

Camiye Sultan Fatih bir minare yaptırmış ardından diğer padişahlar döneminde üç minare daha eklemişti.

Ayasofya'nın bahçesinde 5 padişahın mezarı bulunmaktadır II Selim, Üçüncü Murat 3. Mehmet I. Mustafa, 1.İbrahim mezarları bulunan Ayasofya sadece cami değil etrafında bulunan 1 medrese muvakkithane sebil imarethane çeşmesi ile büyük bir külliyedir.

Uzun yıllar Fethiye camisi olarak hizmet veren önemli ve gün ve gecelerde tıklım tıklım dolan bu cami 1934 yılında düzmece bir kararla restorasyon yapılacağı gerekçesiyle müze yapılmıştı.

O günden sonra Ayasofya için çok sayıda girişim olmuştur Necip Fazıl Kısakürek Osman Yüksel Serdengeçti profesör doktor Necmettin Erbakan buranın cami olması için yıllarca mücadele vermişlerdir.

Ayasofya'nın cami olması için İstanbul'da onlarca yürüyüş protesto ve gösteri yapılmıştır.

Milli görüş camiası Anadolu Gençlik Derneği, Alperenler Yeni Asya grubu Ayasofya'nın camiye çevrilmesi için büyük mücadeleler vermişlerdir.

Anadolu Gençlik Derneği Türkiye genelinde 15 milyon imza toplayarak Ayasofya'nın cami olması için TBMM'ye başvuru yapmışlardı.

Yıllarca Ayasofya'nın bahçesinde sabah namazları kılınmış İstanbul'un büyük statlarında Necmettin Erbakan önderliğinde büyük fetih şölenleri yapılarak Ayasofya konusu canlı tutulmuştur.

İsmail Kandemir adındaki bir vatandaşın Ayasofya'nın camiye çevrilmesi için 1934 tarihli kararın iptali için mahkemeye başvurmuştu. Birçok kez başvurusu reddedilmesine rağmen en son danıştay'a başvurmuş Danıştay kararını 10 Temmuz 2020 de vermiştir.

Danıştay Ayasofya'yı müze yapan karar iptal etmiş böylece Ayasofya yeniden camiye çevrilmiş oldu.

Aynı gün Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan Ayasofya'yı Diyanet'e devreden yazıyı imzalamış böylece Ayasofya'nın cami olması için süreç başlamıştır.

24 Temmuz 2020 tarihinde Ayasofya yeniden cami olarak ibadete açılacaktır.

Tüm Müslümanları Aziz milletimize hayırlı olsun.