Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, istihdam ve ekonomik büyüme onularında önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Albayrak, "İstihdam konusunda çok ciddi bir paket hazırlanıyor. Tüm paydaşların inisiyatif aldığı destek verdiği bir resim ortaya koyacağız. Bu ay içinde gelişmelere sahip olacağız." diye konuştu.

Bakan Albayrak'ın açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

"ÖNCELİĞİMİZ İSTİHDAM"
Albayrak, önceliklerinin istihdamı korumak olduğunu belirterek, "2020 yılı için tahminlerimizi yaparken normal bir döneme göre hesapladık. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bu ortamda Bütçe dengesi performansı önceliğimiz değil." dedi.

DÖVİZ BORÇLULUĞU TL'YE DÖNÜYOR
Türkiye ilk defa enflasyon-faiz-kur denkleminde benzer ülkelere göre kontrolü kaybetmediği bir süreç tecrübe etti. Dolarizasyonun tersine döndüğü bir sürece giriyoruz. Ülkenin döviz kapasitesi ne kadarsa döviz rezervi o kadardır, sistemin döviz ihtiyacı döviz harcaması kadar... Dövizle borçlanma son bir yılda düştü, döviz borçluluğu TL’ye dönüyor. Swap konusu o kadar anlaşılmamış ki herkes bir tarafını konuşuyor. Swap normalleşme sürecinin önemli araçlarından biri olacak, süreç başladı

Enflasyonda 8,5 hedefi hala gerçekleşebilir bir hedef. Enflasyonda temmuzla birlikte trend aşağı yönlü. Güçlü disiplinin meyvesini almaya başlayacağız bu da faiz manasında maliyetleri olumlu etkileyecektir.

"TÜRKİYE, POZİTİF AYRIŞTI"
Türkiye'nin bu 3 ayda yeni sistemin de getirdiği katkı ile birçok anlamda pozitif ayrıştığını vurgulayan Albayrak, "Çok dinamik bir süreç. Aktif olunması gereken bir süreç. Kararlı güçlü adımlar attık. 2. çeyrek büyümesinde de Türkiye en az etkilenen ülke olacak.

3. çeyrek ve 4. çeyrekle birlikte daha olumlu bir şekilde bu yılı geride bırakacağız. 'Dünyanın üzerinden kamyon geçerken, bize motorsiklet çarptı' diyeceğiz belki ilerde. Attığımız, atmakta olacağımız adımlar da var." ifadelerini kullandı.

"Fırsatçılık yapma devri değil"

Devlet olarak kampanyadan çıkarmak dahil net tavır ortaya koyacağız, devir fırsatçılık yapma devri değil. Türkiye için pozitif bir fırsat penceresinin açıldığı bir döneme girildi. Her senaryoyu detaylı çalışan bir ekibimiz var. Türkiye'de yatırım için dünyada büyük gruplarla üretim ve yatırım anlamında görüşmeler yürütüyoruz, yakında açıklanır.

Bankalarla toplantı

Bankalarla faydalı, verimli ve istişaresi güzel bir toplantı yaptık. Dünya değişirken bankacılık refleksleri de değişiyor. Şeffaf olarak her şeye baktık, en iyi uygulamaları ele almaya çalışıyoruz. Eski bankacılık, eski ekonomi artık yok, güncellenmemiz lazım, yeni normale adapte olmalıyız. Bankalarla aynı sayfada olduğumuzu düşünüyorum, tabi ayrışanlar hızlı adapte olanlar olacak.

"Geçmiş refleksler dönemi bitti"

Eski müktesebatı unutun, her baş ağrısına aspirin dönemi bitti. Geçmiş refleksler dönemi bitti, yeni dünya düzeni bunu zorunlu kılıyor. 'Bir türlü batamadı bu ülke, bir türlü IMF'ye teslim olunmadı', birileri bunu dillendirmeye devam edecek ama süreci doğru okuyan kazanacak, diğerlerinin tahminleri tutmayacak

"Kazan kazan olmalı"

Vergi öteleme konusu dinamik takip ettiğimiz bir süreç, gerçek talep suni talep ne kadar, hayati izliyoruz. Bankalarla karşılıklı yeni normale adapte olmalıyız, bankaların iyi olmasını en çok ben isterim en çok vergiyi onlardan alıyorum, kazan kazan olmalı.