Böcek ısırıkları; zehirsiz böceklerin tükürükleri ve kan emmek için salgıladıkları pıhtı önleyici maddelere karşı oluşan kaşıntı, kızarıklık, kabarma gibi alerjik reaksiyon ve bölgesel tahriş oluşmasıdır. Böcek sokmaları ise; zehirli böceklerin iğneleri aracılığı ile zehirlerini deriye enjekte etmeleridir. Oluşan kızarık ve kabarık alan, genellikle çok ağrılıdır.

Böceklerin ilgisini çektiğinden, parlak renkli kıyafetler giymekten ve parfüm ya da deodorant gibi güçlü kokular kullanmaktan kaçının.
Böcek ısırıklarına maruz kalabilecek bölgeleri azaltmak için uzun kollu giysiler, pantolon, ayakkabı ve şapka giyin.
Cildinize böcek savar spreyler sıkın.
Oturduğunuz yerde böcek savar ürünler ve mumlar kullanın.
Açıkta şekerli yiyecek ve içecek bırakmayın.
Durgun ve hareketsiz su kaynaklarının olduğu alanlarda dikkatli olun.
Uzun çim ve çalılıklara sürtünmekten kaçının.
Kene ısırmalarına karşı sert çim ve çalılıkların üzerinde yürürken pantolon paçalarını çoraplarınıza sokun.

Sinek, böcek ve örümcek ısırıkları

Bu türlere bağlı ısırıklarda ciltte tahriş ve allerji gelişimini fazla görmeyiz ama allerjik yapısı olanlarda durum farklı. Özellikle atopik dediğimiz allerjik yapılı çocuklar ve erişkinlerde normalde allerji yaratmayan sinek ve böceklerin ısırması da yoğun allerjik tepkilere neden olmaktadır. Bu tür durumlarda dermatoloji uzmanlarının önerileri ile bu şikayetler kısa sürede toparlanır ve önlem alınmış olur. Korunma için ise bitkisel bazlı olan kimyasal içermeyen kovucu ürünler kullanılabilir. 

- Kene ısırıkları 

Keneler kan ile beslenen canlılar oldukları için ısırmalarıyla hayati risk oluşturan Kırım Konga Kanamalı Ateşi (KKKA) ve Lyme hastalığı gibi bulaşıcı ve tehlikeli hastalıkları taşırlar. En önemli konu kenenin kişinin kendisi tarafından zorlanarak veya ezilerek çıkartılmaması en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak burada uzman kişiler tarafından vücuttan uzaklaştırılmasıdır. 

- Arı sokmaları

Arı sokmaları eğer kişide allerjik bir durum varsa hayati tehlike oluşturabilir. Böyle bir durumda en yakın sağlık merkezine acil olarak başvurulması gerekmektedir. Hatta bu tür kişiler allerji uzmanları tarafından reçete edilebilen ‘acil müdahale iğneleri’ ni yanlarında bulundurup acil durumlarda kendileri uygulayabilirler. Allerji yoksa da bazı arı sokmalarında iğnenin çıkartılması gerekebilir. Bunun haricinde oluşacak bölgesel reaksiyonun azaltılması için soğuk uygulama rahatlatıcı olur. Doktor önerisi krem ve ilaçlarla da sürecin kısa sürede atlatılmasını sağla