Prof. Dr. Cevat Akşit, rızkın 10'da 9'u ticarette diğer 10'da 1'lik kısım ise diğer yollarda olduğunu söyleyerek, insanların rızkını kazanması bulması için ticaret yapmalı ama yaptıkları ticarette İslam'ın prensiplerini kale almaları gerektiğini belirtti. Allah (CC) katında en güçlü olan yaratandan en çekinen ve korkan olduğunu aktaran Prof. Dr. Akşit, "Güçlü olmak için yaradanımızdan korkmalıyız. Onun belirlediği kuralların dışına çıkmamalıyız.

Herkesin rızkını veremeye Allah (CC) üstlenmiştir. Yine yaradanımız insanların rızkına ulaşması için çalışması gerektiğini zorunlu kılmıştır. Rızkımızı bulmak için çalışmamız şarttır. Allah (CC) dostu peygamberler bile rızıklarını bulmak için çalışmıştır. Tüm peygamberler geçimlerini çalışarak sağlamıştır. Nitekim son Peygamber Hz. Muhammet Mustafa (SAV) Efendimiz de ticaret yapıp, ücret karşılığı koyun gütmüştür.

Biz insanlarda geçim sıkıntısı yaşamamak için çalışmalıyız. Peygamberimizi örnek almalıyız" dedi. Yaptığımız ticarette tüm insanların hidayet rehberi olarak indirilen Kur'an-ı Kerim kale alınması gerektiğini belirten İlahiyatçı Prof. Dr. Akşit, "Allah (CC) Kur'an-ı Kerim'de insanlara; mallarınızı haksız yere yemeyiniz, kumar gibi yollarla elinizdeki malları çıkarmayın, yalan yeminlerle birilerinin mallarına el koymayın buyuruyor. Bunu günümüze uyarlayalım. Maalesef mahkemelerimiz yalancı şahit dolu. Bu yalancı şahitlik sektör haline gelmiş. Müslümanlar olarak bundan kaçınmalıyız. Hayatımızın her anını kutsal kitabımız Kur'an'a göre şekillendirmeliyiz. Efendimiz, dürüst ticaret yapmak Allah (CC) yolunda cihad yapmak gibidir diye buyuruyor. Bu durumları kale almalıyız" ifadelerini kullandı.

İSLAM DİNİNE GÖRE FAİZ HARAMDIR "Günümüzde faizsiz ticaret, toplum olur mu diyorlar. Bunu söyleyenler ya Kur'an-ı Kerim'in ayetini bilmiyorlar, ya uymuyor ya da Kur'an'a inanmıyor demektir. Dinimize göre faiz haramdır" diyen ilahiyatçı Prof. Dr. Cevat Akşit, "Faizin haram olduğunu ben hatırlatınca bana çağdışısın diyorlar. Böyle insanlar maalesef günümüzde var. Müslüman bir insan dininin prensiplerini bilmelidir. Yine yaradanımız insanların ellerindeki paraların, altının ve gümüşün zekatını vermesini zorunlu tutmuştur. Zekat toplumun dayanaklarından birisidir. Zekan vermeyen ülkeler geçmişte battı, günümüzde de batıyor. Avrupa ve ABD dünyayı sömürmelerine rağmen battılar. Ayrıca insanlara iş kurarak çalıştırmak çok sevaptır. İnsanların rızkını kazanmalarını sağlamak birçok sevaptan daha hayırlıdır" diye konuştu.

 

Konya Yeni Gün