İngiltere’de top koşturan Arsenal’in Türk asıllı başarılı Futbolcusu geçtiğimiz Cuma günü paylaştığı şark Türkistan Mesajları ile Müslümanlara zulmeden Çin Kamu Cumhuriyetini resmen çılgına çevirmişti Ne yapacağını şaşıran Çin yaptırım uygulamaya karar verdi ve Arsenal’in Mühim maçını yayınlamama kararı aldı Çin Merkez Televizyonu önceden yayınlanması planlanan Arsenal Manchester City karşılaşmasını Özil’in açıklamaları sebebiyle iptal ettiğini duyurdu.

NE YAPACAKLARINI ŞAŞIRDILAR CCTV, maç saatinde Wanderers – Tottenham maçının tekrarını göstereceğini belirtti Arsenal Kulübü ise Özil’in ifadeleriyle alakadar sosyal medya hesabından Çince yaptığı açıklamada, “Yayımlanan içerik Özil’in kişisel fikridir” ifadesini kullandı.

Türk asıllı Alman futbolcu mutlu Özil, cuma günü sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında, Çin’in şark Türkistan bölgesindeki Uygurlara destek vermiş ve Müslüman ülkeleri Çin yönetimine karşı seslerini yükseltmedikleri gerekçesiyle eleştirmişti. Özil, şu ifadeleri kullanmıştı:

Kur’anlar yakılıyor. Camiler kapatılıyor. Medreseler yasaklanıyor. Din alimleri birer birer ö’ldürülüyor. bey kardeşler zorla kamplara sokuluyor Onların adına Çinli erkekler ailelere yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkekler ile evlendiriliyor. bütün bunlara Karşın Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor.

Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür diyerek manifesto gibi bir İzah yaptı.

“Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı Biricik başına mücadele veren şanlı müminler. Kur’anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. bey kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların adına Çinli erkekler ailelerine yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli beylerle evlendiriliyor. bütün bunlara Karşın. Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne hoş demiş: ‘Zulme Mani olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!’ garp medyası ve devletlerinde bile bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur… Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu Keder günlere değin, üzerine hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin suskunluğu olacaktır. Ya Rabbi, şark Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle… Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır…”