Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tütüne Hayır Günü etkinliği kapsamında gençlere video konferans yöntemiyle hitap etti.

Erdoğan, tütüne karşı mücadelenin önemine dikkat çekerek bugüne kadar yapılanlardan bahsetti.

"HER ADIMIMIZ ENGELLENMEYE ÇALIŞILDI"
"Alkol düzenlemesinden uyuşturucuyla mücadeleye kadar her adımımız engellenmeye çalışıldı." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye 1970'lerde 'İnşallah bol bol içki ve sigara içilir.' temennisiyle meyhane açan, Gümrük ve Tekel bakanları dahi görmüştür" ifadelerini kullandı.

"PARA KAZANMA HIRSININ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Para kazanma hırsının insani değerlerin hatta insan hayatının önüne geçtiği tuhaf zamanlarda yaşıyoruz. Tütün endüstrisi on yıllardır kendi kasalarını doldururken, milyonlarca genci özgürlüğünden etmiş, bağımlı bir hayata hapsetmiştir." açıklamalarını yaptı.

EN ÇOK VERGİ SİGARAYA

En çok vergi yükünü sigaraya yüklüyoruz. Tütün müptelası vatandaşlarımızın vazgeçmesini istiyoruz ama yine de niyeyse vazgeçmiyorlar."

"BİR SÜRE DAHA KAPALI KALACAK"

"Eğlence mekanları ile nargile içilen yerler bir süre daha kapalı kalmaya devam edecektir.

Dünya genelinde her yıl 7 milyon, ülkemizde 100 bin kişi tütün kullanıma bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor.

"HATA YAPMA LÜKSÜMÜZ YOK"

400 bin insanın hayatına mal olan virüse karşı yürüttüğümüz zorlu mücadelede hata yapma lüksümüz yoktur.

Vahşi kapitalizmin en çok sirayet ettiği sektörlerin başında tütün endüstrisi vardır. Para kazanma hırsının insani değerlerin hatta insan hayatının önüne geçtiği tuhaf zamanlarda yaşıyoruz.