Adana İl Müftüsü Hasan Çınar, "Cünüp olan kişi oruç tutabilir mi? Cünup olan kişi oruca niyet edebilir mi? Cünüp olarak oruç tutmak caiz midir? Cünüp olarak sabahlamak orucu bozar mı? Cünüp olarak uyanmak orucu bozar mı? Cünüp olarak oruca niyet edilir mi?" sorularına cevap verdi.

Hasan Çınar, "Cünüp olarak sabahlamak orucu bozar mı? Cünüp olup o anda yıkanma imkanı olmayan kişi oruca niyet edebilir mi? İmsaktan evvel cünüp olan biri boy abdesti (gusül) almamışsa o gün oruç tutmalı mıdır?" sorularına cevap verdi. 

Müftü Çınar'ın fetvası; 

Soru: İmsaktan evvel cünüp olan biri boy abdesti (gusül) almamışsa o gün oruç tutmalı mıdır?

Cevap: Evet, orucuna niyet etmeli ve orucunu tutmalıdır. İmsakla iftar arası kasden yeme-içme orucu bozduğu gibi cinsel birleşme de orucu bozar ve kesinlikle keffaret gerekir.

İmsaktan önce gusül gereken birisi imsaktan önce veya sonra boy abdestini alabilir. Gusül abdestini bir namaz vaktinden fazla geçirmek günahtır. Oruca bir zararı olmaz. Sabah namazını geçirmek günahtır. İmsaktan önce birine boy abdesti gerekse ve uyusa, uyandığında öğlen vakti olsa bu kimsenin orucu bozulmaz ve bu durumu orucuna hiçbir zarar vermez.

Aynı şekilde öğlen vaktinde uyuyan birine rüyasından dolayı boy abdesti gerekse, uyanınca gusül abdestini alır ve orucuna devam eder. Abdest esnasında, oruçlu olduğu için ağız ve buruna su verince, boğazından kaçırmamaya dikkat etmelidir.

Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü