DEVLET FARKLI BAŞLIKLARDA ÇOCUK DESTEĞİ VERİYOR

ANCAK ÇALIŞAN ANNEYE MİLYARLIK RAPOR DESTEĞİ VERİLİRKEN ÇALIŞMAYAN ANNELER MAĞDUR!

Devleti yönetenler AB normları gereği çalışan anneleri sürekli destekliyor. Ev hanımı denilen çalışmayan çocuğuna evinde bakan ve yetiştiren kadınlar göz ardı ediliyor. Çalışmayan ve eşinin maaşı ile geçinen kadınlarda kendileirnin desteklenmesini çocuk parasının kendi adlarına banka hesaplarına yatmasını istiyorlar. 

Sitemize mesaj yazan kadınlar çalışan kadınlara verilen desteklerin kendilerine verilmesini istiyorlar. Çocuk maması,bebeklerin bakım ve temizliği bezi vs gibi giderlerin karşılanmasını istiyorlar.

Doğum yapan her anneye ilk çocuk için 300 TL i ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için de 600 TL ödeme yapılacak. Bu rakamları toplayınca üçüncü çocuk sonrası toplamda 1300 TL ödeme yapılmış oluyor.  Söz konusu destekten faydalanmak isteyen vatandaşların Aile Bakanlığı il müdürlüğüne ya da kaymakamlıklara müracaat etmesi gerekmektedir.  Bu para tüm vatandaşlar ödeniyor.

SÜT PARASI  Doğum parasının yanı sıra vatandaşlara 178 TL 'de süt parası ödemesi yapılıyor. Annenin sigortası yoksa ödeme , sigortalı olan babanın hesabına yatırılıyor. Başvurular SGK il müdürlüklerine yapılıyor. 

RAPOR PARASI Annelere en yüksek destek ödemesi rapor parası adı altında veriliyor. 112 gün üzerinden yapılan hesaplama sonrası rapor parası aileye ödeniyor. Maaşa göre bu rakam hesaplanıyor.

Asgari ücrete göre bir hesaplama yapıldığında 112 günlük rapor parası 6 bin 367 TL oluyor.  Bu para anne adına Ziraat Bankasına yatırılıyor.  İşte desteklerin maaşlara göre hesaplanması ve aileye ödenecek toplam para.

Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?
Doğum parası hesaplama çalışan kadınının izin almadan önceki son 3 aylık brüt ücretler toplamı üzerinden hesaplanmaktadır. Son 3 aylık brüt ücret toplamı ile yapılan hesaplamayla günlük brüt ücret bulunur ve kişi bu ücretin 3’te ikisi kadar günlük doğum parası alabilmektedir. Asgari ücret ile çalışan SSK’lı bir kadının doğum parası hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır;

2019 yılı asgari brüt ücret 2558 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda kişinin günlük brüt ücretinin hesaplanabilmesi için öncelikle 3 aylık brüt ücretinin toplamı gerekmektedir. 7674 TL 3 aylık toplam brüt ücrettir.
Çalışan SSK’lı kadının günlük brüt kazancı 85,26 TL (7674/90) olarak hesaplanmaktadır.
Çalışan SSK’lının alabileceği günlük doğum parası ise günlük brüt ücretinin 3’te ikisidir. Bu durumda alabileceği doğum parası günlük 56,84 TL (85,26 x 2/3)’dir.
Doğum izninin normal şartlarda alındığı düşünülürse doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır. Toplam 112 gün alınabilecek olan doğum parası 6.366,08 TL’dir.
Çalışan anne ikiz bebek sahibi olacak olan bir anne için doğum parası ne kadar 2019 yılı sorusunun cevabı ise;
İkiz bebek sahibi olunacaksa alabileceği doğum iznine doğum öncesi ve doğum sonrası 2’şer hafta eklenmektedir. 20 haftalık izin için 140 gün üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Bu durumda kişinin alacağı toplam doğum parası 7.957,6 TL’dir.