Dünya bankalarının çatısı konumunda olan "Bank of International Settlements", koronavirüs özelinde yaptığı araştırma sonuçlarını yayınladı.

Ölümcül koronavirüsün banknotlardan ziyade ATM ve pos cihazları üzerinden daha çok yayıldığı ortaya çıktı

Son günlerde sıkça tartışılan 'Salgının nakit paralar üzerinden yayıldığı' iddiaları üzerine de yoğunlaşan raporun sonuçlarına göre, virüs banknotlardan ziyade ATM ve pos cihazları üzerinden daha çok yayılıyor. 

Merkez Bankası, Türkiye genelindeki tüm banknotlar için karantina uygulaması başlattı. Banknotlar en az 7 gün süre ile izole edilmiş alanlarda bekletiliyor. Daha önce dolaşıma sokulmamış banknotların kullanılmasına ağırlık verildi. Koronavirüsüne karşı vatandaş için evde izolasyon devam ederken, mikrobun en çok barındığı yer olan paralar da karantina altına alındı.

İZOLE ALANLARDA BEKLETME

Ekonomide alınan bir dizi tedbirin yanısıra mikrobun en çok barınma ihtimalinin olduğu paralar için de önlem alınmaya başlandı. Merkez Bankası, ilk günden itibaren paralar için sıkı tedbirler almaya başladı. Tüm ödemelerde ağırlıklı olarak daha önce dolaşıma sokulmamış banknotlar kullanılıyor. Öte yandan ATM’lerde de önlemler artırıldı. Birçok ATM’de QR kodla para çekme dönemi başladı. Böylelikle vatandaş tuşlara dokunmadan ATM’lerden parasını çekebiliyor. Türkiye genelindeki tüm ATM’lerin de ortak ATM olması için çalışmalar da yapılıyor.

UZMANLAR TEDBİR İSTİYOR

Banka ATM'leri günlük olarak binlerce kişi tarafından kullanılıyor. ATM kapıları, pos cihazları ve atm ekranı gibi alanlarda vatandaşların mutlaka tedbirli olmaları, bir kullanımlık ıslak mendil, eldiven gibi koruyucu tedbirler mutlaka alınmalı. Bu alanlara dokunanlar ellerini mutlaka iyi yıkamalı. İşlem yaptıktan sonra elllerini yüzlerine sürmemeli." denildi.

Marketlerde kasiyerler kulllandıkları eldivenlerinde tehlike saçtığını belirten uzmanlar aynı eldiveni yüzlerce kişiye kullanan kasiyerler kullandıkları pos cihazlarına virüs bulaştırabilir buna dikkat edilmesinin hayati önem arz ettiği belirtildi.