PASTANIZIN İÇİNDE ARAP SABUNU VAR !!! Desem,çatalı fırlatır,lokmanızı geri çıkarırsınız. Lakin "Ovalex" var desem afiyetle yersiniz.

Ovalexi pastaneler kilolarla alıyorlar, ucuz bir madde, fiyatı da arap sabununa endeksli. Neden? çünkü ovelax, arap sabunu ve kimyasal gübre yapımında kullanılıyor!

Pasta yaparken ağır kokulu çürük yumurta bile kullansanız bunun kötü tadını ve kokusunu bastıran, pastanın, kekin tüm hatalarını gizleyen bir madde.
Üstelik ovalex satan firmalar bile tanıtımlarında açıkça yazıyorlar. “Yumurta miktarını yüzde elli azaltır, ucuz pasta yapımında kullanılır” diye.

“Pastaneden hiç mi kek pasta almıyorsunuz?
Emeğe saygı lütfen”
gibi yorum yapan olabilir.
Pastaneden kek alıp almamak herkesin kendi bileceği iş. Ama ev keklerine pastanenin kimyasallarını taşımak ne kadar doğru?
Uzmanlar, çocuklarda diabet, kanser ve kronik hastalıkların korkunç boyutlara çıktığını bağıra bağıra söylerken bir de annelerin çocuklarına ovalexli kekler yapıp yedirmelerinin emekle, saygıyla ne alakası var?

Sosyal medyada pastacılarla yarışacağım diye keke arap sabunu içeriği katmaya da pes doğrusu. İşin fena tarafı, binlerce kişi paylaşıyor bunu.
Kadınlar yana yakıla “bu ovalexi hemen deneyeceğim, nereden bulabilirim” diye soruyor.

Oysa ovalexin içindeki bazı maddeler kimi ülkelerde yasaklanmış bile. İnsan sormadan edemiyor, yemek bloglarının, yemek sitelerinin misyonu ne olmalı? Daha sağlıklı, daha doğal ve lezzetli beslenmeyi teşvik etmek mi, yoksa zaten sayıları gitgide azalan ev yapımı yemekleri piyasa yemeklerine çevirmek mi?

Merak edene! Ovalex’in içindeki bazı maddeler:

Polisorbat (Bazı ülkelerde kullanımı yasaktır) Kimyasal gübre ve arap sabunu yapımında kullanılır. Sentetiktir.

Polipilen Glikol: Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı bu maddeyi kansorejen sınıfında değerlendirmektedir. Sentetiktir.

Poligliserol: En ucuz şekilde hayvan artıklarından elde edilir. Sentetiktir.

Sorbitol: Alerjik reaksiyonlara, bağırsak hastalıklarına neden olur. Sentetiktir.

İlla kekinizin pastane keki gibi süngerimsi olmasını istiyorsanız çırparken bir tatlı kaşığı ev yapımı elma sirkesi katabilirsiniz.