Diyarbakır'da ulu cami etrafında konuşmaları ile tanınan Diyarbakırlı Ramazan hakkında verilen karara sosyal medyada tepki çok büyük. Binlerce vatandaş Diyarbakırlı Ramazan'ın videolarını paylaşıyor düştüğü durumu verilen kararı akıl hastanesine atılmasını araştırıyor.

Diyarbakırlı Ramazan'a verilen kararın yanlış olduğunu öyle samimi bir şekilde çalışan bir vatandaşa yapılan muamelenin yanlış olduğunu vatandaşlar paylaşımlarında ifade ediyorlar. 

Diyarbakır'da camiye gelen bazı kadınların kıyafetlerinin çok açık olduğunu bunların cami adabına uymadığını ifade ederek onları kendi üslubuyla yumuşakça uyaran Diyarbakırlı Ramazan'a bir kumpas mi kuruldu vatandaş merak ediyor?

Görüntüsü ve konuşmasıyla mazlum ve garip bir insan andıran Diyarbakırlı Ramazan şimdiden sosyal medyanın bir numaralı gündem oldu.

Sosyal medyada herkes Diyarbakırlı Ramazan'ın videolarını paylaşıyor haklılığını ifade ediyor susuz olduğunu beyan ediyorlar.

Elazığ Elazığ akıl hastanesinde tutulan Ramazan'ın bir an önce salıverilmesini yeniden Diyarbakır'a dönmesini isteyen vatandaşlar bu raporu düzenleyenlerin derhal görevden el çektirilmesini istiyorlar.

İşte Diyarbakır'li Ramazan için yazılan bir yazı 

Evet Ramazan Hoca Delidir..
Giydiği ayakkabı...
Başına taktığı eski sarık..
Tarihi eser gömleği..
Rengi solmuş pantolonu..
Hiç birisi akıllı oluşuna delil değildir..
Davetçi dedin mi;
Bembeyaz Lekesiz gömleği..
Ütülü pantolonu..
Rengarenk kravatıyla gözleri kamaştıracak..
Davetçi insan haftada bir giydiği cübbe ve sarığıyla minber ve mihrablardan Çiçek böcekten bahsedecek..
Demokrasi ve cumhuriyet kutsamalı ayetler okuyacak..
Trafik kurallarını, çevre temizliğini, Kutsal Devlet anlayışını beyinlere zerkedecek..
Davetçi insan devletin verdiği diploma sahibi olacak..
Bankamatikten parasını çekecek..
Her istediğini söyleme hürriyeti olmayacak..
Devletin kontrolünde kontrollü bir dini anlatacak..
Aksi takdirde bankamatik kartı kırılabilir..
Davetçi haftada bir; dergahta, dernekte, Medesede insanlara din anlatacak..!
Ya da TV Ekranlarında Medyatik hocalar gibi takılacak..
Sarışın ve yarı çıplak Bayanlarla kahkahalar eşliğinde din anlatacak..
Duygusal ve müzikal fonlarla insanları ekranlara kitleyecek..
Nabza göre şerbet verecek..
Sakız fistan sorularını soranlara Cennetten arsa dağıtacak.
Fai, Rüşvet, Allah'ın hakimiyeti meselesine asla dokunamayacak..
Hoş görüldü olacak Davetçi..
Yok çıplak giyindin..
Yok fuhuş yaptın..
Yok sanat adına zina yaptın..
Bunları anlatmak davetçinin işi mi.!
Davetçi insanların özgürlüğüne dokunamayacak..
Suya sabuna dokunmayacak..
Ramazan hoca öyle Modern bir Davetçi mi Allah aşkına..
Öyle dergah da el öptüren, hizmetçi çalıştıran birisine benziyor mu hiç..
Sokakta, Caddede, çarşıda her gördüğüne Allah diye haykırmak..
Bacım ne olursun örtün cehennemde yanmana dayanamam..
Kardeşim uyan!
Bar, Pavyon, Meyhane senin meskenin değil..
Nedir bu dert.?
Nedir bu aşk..?
Nedir bu heyecan..
Yorulmadın mı mübarek..!
Sahiden çıldırdın mı.?
Aklını mı kaybettin..?
Sahiden sen deli misin Ramazan bey..!
Tımarhaneye Tıkın..

 

SAADET PARTİSİ DİYARBAKIR İL BAŞKANI DA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI  

Basın Açıklaması

DİYARBAKIR'LI
RAMAZAN PİŞKİN, KİMLERİN PUT'UNU KIRDI?

Ulucami avlusunda veya çevresinde, gelen giden yerli veya yabancı turist kafilelerine İslam'ı tebliğ etmeyi kendine vazife gören, zaman zaman sorulan dini veya toplumsal sorunlarla ilgili sorulara, verdiği cevaplarla kültürel açıdan, kılık kıyafetine bakıldığında kendisinden hiç beklenmeyen bir birikime sahip olduğu, dikkat çeken ve hatta kimileri tarafından, “Filozof Ramazan” lakabı takılan Ramazan Pişkin, 2016 yılındaki bir mahkeme kararı gerekçe gösterilerek Elazığ akıl hastahanesine gönderilmiştir.

Bu haberin duyulması üzerine, Ulusal ve sosyal medyada infial meydana geldi. Vatandaşlar tarafında tepkiler yağdı, konuşma video izlenimleri milyonları buldu.

MUĞLAK BİR DURUM
Ramazan Pişkin yukarda da değindiğim gibi, Ulucami avlusunda, gelen giden yerli veya yabancı turist kafilelerine, İslam'ı tebliğ etmeyi kendine vazife görmüş ve kılık kıyafeti cami adabına uygun olmayan kişilere buna dikkat ederek ziyarette bulunmalarını ikaz etmiştir. Bu ikaza muhatap olduğu söylenen bir kişinin bu sözler sebebi ile cinsel istismar şikayetinde bulunması ile Ramazan hoca ve şahitleri bunu yalanladığı halde, mahkeme tarafından TCK 105/1 cinsel taciz” suçunda ceza verilmiş.

Ayrıca ailesiyle yaptığım görüşmede, “Ramazanın gayet sağlıklı olduğunu delilik veya şizofren gibi bir hastalığının kendilerince olmadığını, sosyal medyada, babasının, “oğlum hastadır hastaneye yatırın” imzalı talebi olduğuna dair dolaşan belgenin ise, “babasının okuma yazması olmadığı ve belge içeriğini bilmediği halde imzaladığını, sokağa çıkma yasağı kalkmasıyla birlikte, “oğlunun bırakılması ve şizofren hastası olduğuna dair belgenin içeriğini bilmeden imzaladığını” söyleyerek gerekli müracatları yapacaklarını ifade ettiler.

Biz hukuki alandaki gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. Ancak hukuki olarak sürecin adil bir şekilde sürdürülmesini umuyor ve bekliyoruz. Dosyasından haberdar olan bazı avukatlarla yaptığım görüşmede TCK 105/1 cinsel taciz suçunda verilen cezanın yerinde olmadığını, Ulucami avlusunda sarf edilen sözlerin, suçun manevi unsurunu oluşturmadığını, camiye girişlerle ilgili bir adab kuralını hatırlatma amaçlı olduğunu buna istinaden de ceza verilemeyeceğini ifade ettiler.

Ramazan hocanın Elazığ akıl hastahanesine gönderilmesi nedeniyle, çeşitli illerden vatandaşlarımızdan üzüntülerini ifade eden telefonlar aldım. Ve bu vatandaşımıza sahip çıkılması gerektiğini, “eğer bu kişi deli ise biz neyiz” diye üzüntülerini ifade ettiler.

Bugüne kadar hiç kimseye bir zararı olmamış, kendi halinde ve hali üzerinde yaşamaktan başka bir derdi olmadığını görüyoruz. Bunu hem ailesinden hem de Ulucami çevresindeki esnaflardan sorarak teyit ettim.

Ramazan Hocanın, sağlıklı bir teşhise tabi tutulmasını, hastane koşullarından olumsuz etkilenmemesi için gereken hassasiyetin gösterilmesini, Adalet Bakanlığı’nın HSK’nın dosyasını inceleyerek hukuki hataların giderilmesine dönük yasal yetkilerini kullanmalarını ve imkan varsa yargılamanın yenilenmesini sağlamalarını talep ediyoruz.

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Ramazan Böçkün'ün psikiyatri kliniğine yatırılmasına dair de açıklamada bulundu. Basın açıklaması yapan Bozan, "Ülke çapında ve ilimizde oluşan toplumsal hassasiyetin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyuruyorum." ifadelerini kullandı.

Ramazan Böçkün'ün ailesiyle görüştüğünü de belirten Bozan, "Ayrıca ailesiyle yaptığım görüşmede, “Ramazanın gayet sağlıklı olduğunu delilik veya şizofren gibi bir hastalığının olmadığını, sosyal medyada, babasının, “oğlum hastadır hastaneye yatırın” imzalı talebi olduğuna dair dolaşan belgenin ise, “babasının okuma yazması olmadığı ve belge içeriğini bilmediği halde imzaladığını, sokağa çıkma yasağı kalkmasıyla birlikte, “oğlunun bırakılması ve şizofren hastası olduğuna dair belgenin içeriğini bilmeden imzaladığını” söyleyerek gerekli müracatları yapacaklarını ifade ettiler." dedi.

Ülke çapında ve ilimizde oluşan toplumsal hassasiyetin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyuruyorum.

26.05.2020
Fesih Bozan
Saadet Partisi
Diyarbakır İl Başkanı