Erzurum Lala Paşa Camii eski İmam Hatibi Mehmet Gürgür Hoca vefat etti.

Erzurum'da Caferiyede  yüzlerce hafız yetiştiren Mehmet Gürgür hoca bugün sabah vefat etti. Pazar günü Lala Paşa camiinde namazı kılınacağı öğrenildi  

Uzun yıllar Lala Paşa camiinde İmam hatiplik yapan  ve  hoca tevazusu ile İslami gayretleriyle, hafızlık müessesine yaptığı ve kazandırdığı yüzlerce talebesi ile tanınırdı.

Mehmet Gürgür hocamız hakka yürüdü..
Lalapaşa Emekli İmam Hatibi Ve Caferiye Kuran Kursunda Yüzlerce Hafız Yetiştiren Erzurumun Değerlerinden Mehmet Gürgür Hocamız 01 Şubat 2020 Bugün Sabah Saat 06:40 Rahmeti Rahmana Kavuşmuştur Hocamıza Allahtan Rahmet Yakın Eş Dost Akrabalarına Ve Yetiştirmiş Olduğu Talebelerine Sabırlar Diliyoruz Mevlam Hocamızın Mekanını Cennet Makamını Ali Eylesin...

Mehmet GÜRGÜR kimdir?

2 Mart 1937 yılında Dumlu nahiyesi Akdağ köyünde dünyaya gelen, 1945 yılında 8 yaşında babası İbrahim hoca efendiden hafızlığ’a başlayan ve “tashihi huruf” okumak üzere İstanbul Beyazıt Camii İmamı reisi kurra Abdurrahman GÜRSES hoca efendiden 1953 yılında, İstanbul tariki üzere başladığı bu eğitimini 1955 yılında tamamlayarak icazet alan, 1960 yılında Caferiye Camii ve 1982 yılında tarihi Lalapaşa Caminde İmam Hatiplik görevi üzerine , 2002 yılında emekli olup Caferiye Kuran kursunda fahri olarak, Kur’an dersleri vermeye devam eden ve binlerce hafız bülbülü yetiştiren Mehmet GÜRGÜR hoca efendi,82 yaşında olan hoca bugün sabah 6.40 da rahmeti rahmana kavuşmuştur. Mevlam rahmet eylesin Makam-ı cennet olsun inşallah. Allah ondan ebeden razı olsun.

MEHMET GÜRGÜR HOCA KİM?

YAŞANTISIYLA BİR EKOL: MEHMET GÜRGÜR HOCAEFENDİ
Mehmet GÜRGÜR Hoca Efendi 2 Mart 1937 yılında Dumlu Nahiyesine bağlı Akdağ köyünde dünyaya gelir. 1945 yılında henüz 8 yaşında babası İbrahim Hoca efendinin yanında hafızlığını bitirir. İbrahim Hocaefendi tarafından Tashihi Huruf dersi okumak üzere İstanbul Beyazıt cami imamı, Reisü-l Kurra olan, Abdürrahman Gürses Hocaefendi’ ye gönderilir.

Abdürrahman Gürses Hocaefendi’den İstanbul tariki üzerine derslere 1953 yılında başlar ve bu dersleri 1955 yılında icazetini alarak bitirir. Sonra Mısır tarihi üzerine ders veren İstanbul uleması arasında meşhur Ayağı Kesik İsmail Efendi olarak bilinen İsmail Bayram Hoca Efendinin talebesi olur. 1960 yılında Mısır tariki üzerine Hocaefendi'den icazet alır.

1960 yılında Erzurum'a döner. Caferiye Cami'nde imam hatip olarak göreve başlar. 1982 yılında Erzurum Lalapaşa Camii imam hatibi olarak resmi görevine devam eder. 2002 yılında Lala Paşa Camii’nden emekli olur. Lala Paşa Camii imam hatibi iken de aralıksız bir şekilde Caferiye Camii’ndeki mütevazı medresesinde hafız yetiştirmeye devam eder. 1960 yılından bugüne yarım asrı aşkın bir süre Caferiye Kur'an Kursu'nda aralıksız talebe yetiştirir. Hocamız bugün İmam Hatip, Müezzin-Kayyım, Müftü, Kur'an Kursu öğretmeni, İmam Hatip Lisesi meslek dersi öğretmeni, İlahiyat Fakültesi hocaları başta olmak üzere mübalağasız binlerce hafız yetiştirmiştir. Hocamız Erzurum ekolü olarak bilinen ekolün kurucusu sayılır.
Hocalıkta 56. Yılını geçiren Mehmet GÜRGÜR Hocaefendi arkasında kitaplara sığmayacak dolulukta bir hayat bırakmıştır.