ERZURUM BÜYÜKŞEHİR PİKNİK ALANLARI İLE ŞEHRE NEFES ALDIRIYOR

Yaz aylarında vazgeçilmez etkinliğidir piknik, bizde bunu göz önüne alarak Erzurum’un piknik alanları hakkında bilgilendirme yapma gereği duyduk.

Özellikle mangal yakılacak yerleri hemen her Erzurumlu bilir ancak bu güzide şehrimize gelen öğrenci, memur v.s misafir kardeşlerimi de düşündük ve rehber niteliğinde bilgiler ile nerede piknik yapılır?

Nerede mangal yakılır anlatmaya çalışacağız. Buyurun beraber bakalım Erzurum’da piknik yapılacak yerlere..

Erzurum’un Piknik Alanları
1- Abdurrahman Gazi Mesire Alanı

Erzurumun en eski mekanlarındna birisi olan Palandöken Dağı Eteklerinde bulunan Habib Bin Meslemeye ait olduğu söylenen Türbe etrafında buluan piknik alanlarıdır. Erzurum’un seyir tepesi hem manevi havası hem dağ havası almak için müthiş bir yer Mesire yeri için güzel, ideal. Suyu lezzetli ve soğuk Abdurrahman Gazi Hz'leri türbesinin biraz aşağı kısmında bulunan mesire alanında piknik alanı, çocuk parkı mevcut daha da aşağı kısmında türbeye çıkarken halk tabiriyle “kendi giden yol” olarak bilinen; araçları çalıştırmadan bile hafif meyil yukarı gidiyor hissi veren yolu deneyebilirsiniz. Aile olarak hem ziyaret hem de dinlence olarak değerlendirilebilir güzel bir yer.

2- Çeçenistan Parkı

Erzurum Merkez Palandöken İlçesinde bulunan park eski parklardan sayılır. Ailenizle gidebileceğiniz güzel bir park ve dinlenme yeri dışarıdan içecek getirme ve içeride bisiklet kullanmak yasaktır ancak atıştırmalık bir şeyler getirip içerde çay,çekirdek vb. şeyler alarak vakit geçirebilirsiniz aynı zamanda patates közlemesi sevenler içinde bulunmaz bir yer Erzurum içinde güzel bir park, çevresinde dört duvar olan bir muhitte böylesine yeşil bir alanın olması harika, ailenizle eşinizle dostunuzla birlikte vakit geçirebileceğiniz harika bir yerdir.


3- Olimpiyat Parkı 

Erzurum Terminal Caddesinde eski şehirler arası otobüs terminalinin kuzeyinde en 1000 kişiyi ağırlayacak bir arazi üzerine kurulmuştur. Şehrin merkezine yakın sakin, sessiz ortam sevenler için kafayı dinlemek isteyenler için bulunmaz bir ortam sunuyor.


4- Tavşanlı Parkı

Erzurum Merkezde yer alan Gez Mahallesinden eski Teriminale doğru giderken yol üstünde bulunur. Geniş bir ekip ile faaliyete başlayan Aile Çay Bahçesi yemyeşil bir ortam kuş sesleri arasında şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzak hoşça vakit geçirip dondurmanızı, çekirdeğinizi yiyip, çayınızı – kahvenizi yudumlayabileceğiniz bir alan bahçe içinde bulunan tavşanlardan nam salan Tavşanlı park ve çay bahçesi olarak devam etmektedir. Tavşanlı Parkı ailenizle gidip oturup güzel bir gün geçirebileceğiniz bir yer parkta bir sürü çardak, çocuklar için bir oyun alanı ve tabii tavşanlar ve market var namaz kılmak için bir mescidi de mevcuttur.


5- Aşık Emrah Parkı

Erzurum Palandöken ilçesi Yenişehir semtindeki parklar içinde belediyenin halkın hizmetine ücretsiz olarak sunduğu en bakımlı, en ferah ve en güzel parklardan biri olduğunu söyleyebilirim. Ailenizle birlikte huzurlu saatler geçirebilir, yazın, pikniğin, semaver çayının ve mangalın tadına varabilirsiniz her türlü olanağı mevcut yalnız diğer parklardaki gibi semaver çayı satılmıyor çevredeki sakinler nedeniyle’de gayet nezih ve temiz bir ortam mevcuttur çocuklarınızı güvenle getirip keyfini çıkarabilirsiniz.


6- Ata Park Botanik Bahçesi

Terminal Mahallesinde bulunur. Atatürk Üniversitesine aittir. Türlü türlü bitkilere ev sahipliği yapan, Erzurum’a çok ferah bir doğal ortam sunarak huzurlu saatler geçirmenizi sağlayan dingin bir yer kitabınızı ve kahvenizi alıp şehrin kalabalık rahatsızlığından kurtulabileceğiniz alanlardan biridir gerçekten çok güzel ve rahat bir yer içerisi de yeterince büyük ağaçların ve doğanın içinde oturmak için harika bir yer kahvenizi yudumlayarak kafa dinleyebilirsiniz giriş 3 tl olup ücretlidir ama çok küçük bir meblağ bu yüzden bunu çok dert etmeye gerek yok Erzurum’un içinde gerçekten inci gibi parlayan yeşil bir alan diyebiliriz. Ücretlidir.


7- Kuğulu Park

Erzurum Palandöken de Yenişehirle Yıldizkenti birbirine bağlayan büyük park ve piknik alanı yazın yer bulmak cok zor ola biliyor Erzurum’un piknik mekanı hafta sonu herkesi görebileceğiniz bir yer ailecek gidip güzel vakit geçirebileceğiniz bir park güzel bir yer. Kamelyalar çok dondurması ucuz ve kaliteli ister kamelyada ister yeşillik üzerinde piknik yapabilirsiniz kuğulu parkta güneşin batışını izleyebilirsiniz wc’leri temizdir semaver ve mangal veriliyor bir oturma alanı isterseniz bedavadan semaver alıp oturabilirsiniz.


8- Mehmet Akif Ersoy Parkı

Eşinizle çoçuklarınızla spor yapabileceğiniz dolaşabileceğiniz bir yer kış şartları uygun olmasada Erzurum için yaz aylarında kısa da olsa gezi amaçlı olabilir park çok kötü değil iki bölüme ayrılıyor ücretsiz alan biraz bakımsızdır arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte piknik yapabileceğiniz yerlerden biri diyebiliriz


9- 100. Yıl Parkı

Erzurum merkezinde terminal mahallesi üstünde açık havada çay bahçesi yine ailenizle, eşinizle, dostunuzla gidebileceğiniz yerlerden biri günümüzde Erzurum merkezde çay bahçeleri azaldı kalanlardan biride 100.yıl parkıdır daha çok bir park havasinda özellikle yaz akşamlarında arkadaşlarınızla oturup çay içebileceğiniz bir mekan aynı zamanda bu parkta hayvan hastanesi bulunmaktadır anında müdahale edilmektedir ve ücretsizdir. Beş yıldız üzerinden değerlendirsek dört yıldız almayı hak eden bir parkımızdır.


10- 15 Temmuz Milli İrade Mesire Alanı

Erzurum Teknik Üniversitesi karşısında buluan park binlerce kişiye hizmet veriyor. Terminal mahallesinden yeni AVM den  Dadaşkente giden yol üzerinde Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi karşısında yer alır.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi şehre yeni bir dinlenme ve mesire alanı kazandırdı.Özellikle yaz akşamları yanında bulunan dere, hem sesiyle hem de serinliğiyle daha bir güzellik katıyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in talimatıyla kollarını sıvayan ekipler, 3 günde adeta harika bir işe imza attı. Eski Havaalanı yolu Fuar Merkezi altında inşa edilen 15 Temmuz Milli İrade Mesire Alanı’nda 52 kamelya ve 300 piknik masası bulunuyor. Mescit, fitnes alanı, otopark, çocuk oyun alanları, futbol ve basketbol sahalarının yer aldığı mesire alanı doğayla iç içe olan bir özelliğe sahip içerisinde birçok sosyal unsurun bulunduğu bu yeni mekan, doğa ve tabiatın bütün güzelliklerini kapsıyor.

Çam ağaçlarıyla çevrili 15 Temmuz Milli İrade Mesire Alanı’nda vatandaşlarımız piknik yapıp birçok sosyal aktiviteden de yararlanabilir. İçerisinde kamelya, piknik masası, mescit, fitnes alanı, otopark, çocuk oyunları, futbol ve basketbol sahalarının bulunduğu bu güzel piknik alanına puanlamak gerekirse yine beş yıldızdan dört yıldızı hak eden mekanlardan biridir.

11-Esma Park

Hilalkentte yer alır. Çam ağaçları ve yeşilliği ile atandaşlara güzel bir dinlenme mekanı. Ücretlidir.