Bayer'in Elevit tabletinde domuz katkı maddesi

Türkiye'de özellikle hamileler tarafından sıklıkla kullanılan bir vitamin ilacı olan Elevitte domuz katkı maddesinin olduğu haberi yıllardır dolaşıyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı kamuoyuna bu konularda doyurucu bilgi vermeli. Hangi ilaçlarda domuz katkı maddesi olduğu ilaçların üzerinde yazmalı

 Elevit'in nüfusu hızla ilerlemekte olan Türk toplumunda hamileler tarafından en çok kullanılan ilaç olduğunu, doktorlar tarafından çok büyük oranda bu ilacın reçete edildiğini ve Türk bayanlarının beynine hamilelik ve sonrasında mutlaka bu ilaç kullanılmalı gibi bir algı yerleştirilmiş olduğunu hamilelik ile ilgili bilgi veren tüm yayınlarda görmek mümkündür.

BAYER "DOMUZ JELATİNİNİ" YALANLAMADI
"İlacın üretimini gerçekleştiren Bayer Firmasına yapılan şifahi başvuruda da domuz jelatinin kullanıldığı yönündeki haberlerin yalanlanmadığı, birçok kişinin firmayı aradığında aldıkları cevabın “DOMUZ JELATİNİ VAR” şeklinde olduğunu belirten birçok basın ve internet haberleri de mevcuttur."

BAYER: DOMUZ JELATİNİ KULLANIYORUZ AMA..
"Türkiye de muadil ilaç üreten firma ya da firmaların tüketicilerin bu konudaki hassasiyetine saygı gösterip yardımcı maddede kullanılan ve maliyeti düşük olan domuz jelatinini bırakıp, bitkisel ya da diğer hayvan jelatinlerini kullanmayı tercih etmeye başlaması ve açıkça ilacımızda domuz jelatini yoktur (ki bu ilaç/ilaçlar da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun ruhsatlandırma işlemine tabi tutulmaktadır) açıklaması yapabilmesi karşısında BAYER FİRMASI hemen hemen tamamı Müslüman olan Türkiye’de tüketicilerle dalga geçer gibi “evet domuz jelatini kullanıyoruz ama sağlık açısından bir sakıncası yok” diyerek sadece fiziki sağlığa dikkat çekiyorsa, ruhsal sağlığımın zedelemiş olmasından dolayı oluşan sorumluluğa katlanmak zorundadır."

Bugün domuzla olan ilişkimiz sadece bu jelatinle sınırlı değil maalesef. Kan plazmalarından, ameliyat malzemeleri ve preparatlarına, vitaminlerden çeşitli ilaçlara kadar domuzun karaciğer, pankreas ektsratlarınndan, kıllarına kadar her ecsasından bir madde bulunmakta.

Ne acıdır ki ister kendi ülkesinde, isterse yabancı ülkelerde bulunsun, 2 Milyarlık İslam Alemi, halâ gayri Müslimlerin ürettiği domuz jelatin kapsüllü, pancreas ekstraktlı, karaciğer ekstraktlı ilaçları, domuz kılından yapılmıs L-sistainli öksürük ilaçlarını kullanma zorunda bırakılmıştır. Bu insanları yönetmek için işbaşına geçmiş devletlerin yöneticilerinin ve Müslümanların sırtından para kazanan iş adamlarının yüzleri acaba kızarmıyor mu? Bu ümmetin içinde, kendilerini Şuurlu Müslümanlar olarak bilen binlerce Doktor, binlerce Eczacı neredeler?

 Jelatin, kollagen içeren hayvani ham maddelerden elde edilen saf proteindir. Jelatin ençok sığır ve domuzun kemik ve derilerinden ekstrakte işlemi ile elde edilir. Jelatin sıcak suda kolayca eritilir ve jel gibi çözelti şeklini alır veya soğutulursa şeffaf jel şeklini alır. Bu malzeme et kaplama maddesi olarak, dondurmalarda, mandıra ürünlerinde, pasta, şekerlemelerde, sakızlarda, unlu ürünlerde, içeceklerde ve bazı ilaçlarda kullanılır.