Dünyaca ünlü doktorlar bağışılık sistemi güçlü olsun diyor

Peki nedir bağışılık sistemi nasıl güçlü kılınır?

Bağışıklık sistemi, organizmayı yani insanı çoğu hastalığa karşı koruyan tüm biyolojik yapı ve süreç sistemlerinden oluşur. Bağışıklık sistemi organizmanın vücudu için bir savunma sistemi gibidir; birçok farklı ajanın varlığını tespit eder ve bir kalkan gibi hareket eder.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en önemli yolu doğru besinleri tüketmekten geçiyor. Bağışıklık sistemi güçlü kişiler, hastalıklara yakalansa da atlatmaları hem daha kolay oluyor hem de en az hasarla sağlıklarına kavuşuyorlar. 

Bağışıklık sisteminizin güce ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız?

Bezen fersiz halsiz kalırız. Kendimizi güçsüz hissederiz. Aşırı kilo kaybeder veya kilo alırız. Hayattan lezzet almadığımız zamanlar olur.

Vücudun beyne neye ihtiyacı olduğunu söylediği birkaç belirti olabilir. Örneğin: Eğer bir insan sağlıksız bir yaşam sürüyor; sigara içiyor ve alkol kullanıyorsa (alkol susuz bırakan bir ajandır) aşikar olarak kişinin yapması gereken bu alışkanlıklarını hemen durdurmasıdır. Diğer belirtiler aşırı kilo, kirli su içmek ya da kişisel hijyene önem vermemek, stres vb. olarak sırlanabilir.

Eğer sürekli hasta oluyor ve her zaman burun akıntısı ya da ateşle mücadele ediyorsanız, bağışıklık sisteminize dikkat etmeniz gerekir. Aldığımız besinler ve yaşadığımız çevre bağışıklık sistemimizin durumunun başlıca belirleyicileridir.

Bağışıklık sisteminizi hangi besin ve gıdalarla nasıl güçlendirebilirsiniz?

Aşağıda listelenen önerileri beslenmenize dahil ederek daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz:

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLK SİSTEMİ İÇİN SU OLMAZSA OLMAZ

Yaz günlerinde su içme konusunda sıkıntı yaşanmıyor. Ancak sıcaklığın azalması sonucu tüketilen su miktarı da azalıyor. Bu noktada vücudumuzun suya 4 mevsimde de ihtiyaç duyduğunun unutulmaması gerekiyor. Hastalıklardan korunmak ve vücudunuza gerekli suyu temin edebilmek için günde en az 2 litre su içmelisiniz.

MEYVE VE SEBZEYE ZEYTİNYAĞINA AĞIRLIK VERİN

Meye ve sebzeler, içerisinde sayısız vitamin, mineral ve antioksidan içerirler. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara karşı vücudun direnci artar. Özellikle greyfurt, maydanoz, kuşburnu, portakal, yeşilbiber, çilek, kivi, enginarın içerisinde yüksek oranda C vitamini yer alır. Zeytinyağı, fındık, ceviz ve badem türevlerinde ise E vitaminine rastlarız. Kabak, pırasa, domates gibi sebzelerde ise A vitamininin yer aldığı bilinmektedir.

SARIMSAĞI SOFRADA MUTLAKA BULUNDURUN

Sarımsak sadece tadıyla değil, içerdiği antioksidan nedeni ile de yemeklerimizde kesinlikle bulunması gereken bir besin kaynağı. Sarımsak, bağışıklık sisteminin desteklenmesinde ve pek çok hastalığa karşı dirençte önemlidir.

KEFİR VE DOĞAL YOĞURDA ÖNEM VERİN

Yapılan araştırmalar, probiyotik etkisi olan besinlerin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bununla beraber probiyotik, içerisinde antioksidan da bulundurur. Kefir ve doğal yoğurt, bu anlamda gönül rahatlığı ile tüketilecek yiyeceklerdendir.

Keten Tohumu:  En iyi bitkisel Omega 3 kaynağı olarak bilinen keten tohumu anti-oksidandır. Serbest radikallerin yol açtığı hasarı azaltarak bağışıklığınızı güçlendirir. Bir araştırma günde bir kaşık keten tohumu yağı içen çocukların, içmeyen akranlarına kıyasla daha az solunum yolu iltihabına yakalandığını göstermiştir.


Hindistan Cevizi: Hindistan cevizi metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenin yolunu açar. Araştırmalar hindistan cevizi yağında defne asidi bulunduğunu göstermiştir. Defne asidi tükürük ile temas ettiğinde monolorine (monolaurin) dönüşür. Anne sütünde de bulunan monolorin bağışıklık sistemi için oldukça faydalıdır.


Tatlı Patates: Virüs ve bakterilere karşı kalkan oluşturabilmek için A vitamininden zengin bir besin örn: tatlı patates beslenmenize dahil edilmelidir. Cildimizin kirli maddeler içeren havayla ilk temas eden hücre olduğunu düşündüğümüzde cildi koruyan bir besin oldukça önemlidir. Tatlı patates cildi sağlıklı ve güçlü tutar. Taze tatlı patatesten kendinize nefis çiğ vegan noodle hazırlayabilirsiniz.


Mantar: Mantarlar protein, lif, B ve C vitaminleri, kalsiyum ve mineraller içerdiklerinden bağışıklık sistemi için güç kaynağıdırlar. Ayrıca vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin üretimini de artırırlar.


Çay (Siyah, Yeşil, Hint fesleğeni): Siyah ve yeşil çayda bulunan amino asit bağışıklık sistemini güçlendirmekten sorumludur. Virüslerle mücadelede yardımcıdır.Yeşil çay antioksidan C ve E vitaminlerine göre daha yararlıdır. Hint fesleğeni Ayurvedik tıpta sıkça kullanılan fesleğen bitkisinden gelir ve sağlık için çok faydalıdır.


Yaban Mersini: Kanser dahil birçok sağlık sorununu önlemede yardımcı olduğu bilinen yaban mersininin zengin bir besleyeci değeri var. Diğer meyvelere kıyasla yaban mersininin antioksidan kapasitesi daha yüksek. Şeker içeriği ise daha düşük olduğundan bağışıklık sistemine ciddi ölçüde güç kazandırabilir.


Karanfil ve Zerdeçal: Zerdeçal iyileştirici özelliğiyle bilinir ve sıklıkla daha hızlı iyileşmesi için yaralar üstüne uygulanır. Antioksidan içeriğinden dolayı, aynı zamanda kanser karşıtı bir ajan olarak da kullanılabilir. Karanfil de öksürük ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Ayrıca, diş ve boğaz ağrılarına da iyi gelir.
Karnabahar: Yüksek antioksidan içeriği ile karnabahar bağışıklık sisteminizi güçlendirerek tüm vücut işleyişini iyileştirir. Aynı zamanda içeriğinde kolin ve glutatyon bulunduğundan her türlü hastalığı uzak tutar ve sindirim sistemi sağlığını korumaya da yardımcı olur.


Greyfurt: C Vitamininden zengin greyfurt, soğuk algınlığı, grip ve diğer benzer sorunlara karşı savaşmak için mükemmeldir. Aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemi için vücudun ihtiyaç duyduğu diğer besinlere de sahiptir.
Hastalıkları önlemenin onları tedavi etmekten daha kolay olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız büyük önem taşır. Hastalanmadan önce sizi koruyan kalkanınızı güçlendirmelisiniz!

BALIK: Haftada 2 gün ızgara taze balık yediğinizde daha güçlü bir beyin, iyi bir hafıza, mutlu bir insan bulabilirsiniz karşınızda. Balıktan aldığımız omega-3’ler hem beynimizi hem de bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Dışarıda yemeye gidiyorsanız balıkçıya gidin ve ızgara balık yanında bol yeşil salata söyleyin. Ya da çok vaktiniz olmadığınızda evde yapabileceğiniz ton balıklı salata sizi kurtarır.

KIRMIZI ET: Biraz daha kalorisi yüksek, biraz daha yağlı, pişirmesi zahmetli ama demir yönünden çok zengin ve haftada 1-2 gün çok abartmadan kırmızı et yemek zihninize çok iyi gelir. Evde hazırladığınız köfteleri buzlukta bulundurun derim. Sadece yağlı etlere dikkat edin. Döner, sucuk, salam gibi yağlı seçenekleri özel günlere bırakın. Ayda 1-2 kez bu kaçamak yapılabilir.

MAYDANOZ, ISPANAK, ROKA: Bu üç sebze vazgeçilmez. Demir yönünden zengindir, içerdiği lifler ve antioksidanlar sayesinde vücudu temizler, canlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Bunları her gün yediğinizde cildiniz parlar, saçlarınız canlanır, tırnaklarınız güçlenir. Sabah daha dinç uyanırsınız.

ELMA, ÜZÜM, MUZ: Üzüm ve muz deyince sevindiniz mi? Evet biz diyetisyenler çok şekerli meyveleri kolay kolay önermiyoruz ama üzüm, incir, muz aslında vitamin, mineral ve antioksidan yönünden o kadar güçlü ki; her gün değil ama haftada 1 gün yiyebilirsiniz. Her gün elma, armut, şeftali gibi çok şekerli olmayan meyveleri tercih edin. Meyveler size hastalıklara karşı korur, sindirime çok iyi gelir. Kabızlığı önler.

YUMURTA: Demir onda, B12 vitamini onda, magnezyum, çinko onda, en güzel protein çeşitleri onda, yemesi kolay, hazırlaması kolay, fiyatı uygun. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan böyle güzel bir besin yok. Sofranıza haftada 3-4 gün 1 yumurta ekleyin.