Dinbirder'in başlattığı kardeşlik köprüsü programı Erzurum'da yapıldı.

Programda Erzurum il müftüsü Hasan Hüsnü Sula bir selamlama konuşması yaparak Erzurum'a gelen medrese hocaları ve talebelerine teşekkür etti.

Dinbirder Genel Başkanı Muhittin Yıldırım hayırlı bir çalışma yürüttüklerini kardeşliğin pekişmesi için yola çıktıklarını güzel ve hayırlı çalışma yaptıklarını ifade ederek programa katılan herkese teşekkür etti.

Diyarbakır Medrese Âlimleri Vakfı başkanı Tayyip Elçi, Dinbirder Genel Başkanı Muhittin Yıldırım, SP İl Başkanı Faik Çalık, Ehad Şube Başkanı Abdurrahman İkinci, AGD Şube Başkanı Yusuf Kolukısa, Erzimder başkanı Cemil İlbaş, ÖĞDER Şube başkanı Abdullah İkinci, Dinbirder Erzurum Şube Başkanı Mustafa Yılmaz,Vuslat Vakfı temsilcileri, ilahiyatçı Sıddık Polat katıldı.

Diyarbakır Medrese Âlimleri Vakfı başkanı Tayyip Elçi, ziyaretten dolayı memnuniyetini ifade ederek Erzurumlu Alim ve hocaları da kardeşliğin bir nişanesi olarak Diyarbakır'a davet etti.

Program sonrası medrese alım ve talebelerine Erzurum'daki tarihi mekanlar gezdirildi.

DİNBİRDER HABERİ :

9. KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ PROGRAMI ERZURUM’DAN BAŞLADI

Merkezi Ankara’da bulunan Din Görevlileri Birliği Derneği (DİN-BİR-DER) ve Merkezi Diyarbakır’da bulunan Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV) tarafından 2017 yılında başlatılan Güneydoğu Anadolu’dan Karadeniz’e, Karadeniz’den Güneydoğu’ya Kardeşlik Programlarının dokuzuncusu başladı.

Güneydoğu ile Karadeniz halklarının kardeşliğini güçlendirmek amacıyla 2-6 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek programda sırasıyla Erzurum, Gümüşhane, Giresun ve Trabzon ziyaret edilecek.

Etkinlik, Güneydoğu’nun 8 ilindeki farklı medreselerden 5 müderris ile medreseyi bitirip ihtisas yapan otuz iki ayrı medreseden kırk beş medrese talebesiyle gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda 2 Ağustos Cuma günü Erzurum Ulu Cami’de Medrese Alimleri Vakfı Başkanı Tayyip Elçi Hocanın verdiği “İslam kardeşliği ve ümmet birliği” vaazıyla başlayan program, hep birlikte kılınan cuma namazının ardından Erzurum’un başta Çifte Minare, Yakutiye Medresesi ve Aziziye tabyaları olmak üzere tarihi mekânları ve Palandöken dağlarının eteklerinde bulunan Abdurrahman Gazi Hazretleri ziyareti ile devam etti.

Ardından burada bulunan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesislerinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Müftülüğünün öncülüğünde yapılan yemekli toplantıyla devam eden programa başta Erzurum Müftüsü Hasan Hüsnü Sula olmak üzere Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Yatkın, eski belediye başkanlarından Sıtkı Polat, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Alpaslan Gülakar, bazı sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerin temsilcileri, Anadolu Gençlik Derneği Erzurum Şube Başkanı ve yönetimi, Şuurlu Öğretmenler Derneği ,EHADŞube Başkanı, organizasyonu Yürüten Din Görevlileri Birliği Derneği Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım ve Medrese Alimleri Vakfı Başkanı Tayyip Elçi de katıldı.

Duygulu anların yaşandığı toplantıda katılımcılar, medrese talebeleriyle buluşmaktan ve kucaklaşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Anadolu Gençlik Derneğinin misafir ettiği konuklar, cumartesi sabahı Gümüşhane'yi ziyaret edecek.