BERBERLER VE KUAFÖRLER NE ZAMAN AÇILIR

Tüm dünyada vaka sayısının 3 milyonu aştığı Koronavirüs, ülkemizde sosyal hayatı oldukça etkiledi. Koronavirüs vakalarının Türkiye'de görülmesinin ardından alınan tedbirler kapsamında güzellik salonları, kuaför ve berberlerin faaliyetleri İçişleri Bakanlığı tarafından geçici süreliğine durulmuştu. Faaliyetlerine geçici süreliğine ara verilen berber ve kuaförlerin yeniden ne zaman açılacağı araştırılıyor. İşte, konuya dair merak edilenler...

TESK LİSTE SUNDU 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri nedeniyle kapalı iş yerlerinden öncelikle açılabilecek olanların listesinin Cumhurbaşkanlığına iletildiğini bildirdi.

Palandöken yazılı açıklamasında, Kovid-19'un yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak için alınan tedbirlerden muhtelif sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda esnaf ve sanatkarın doğrudan veya dolaylı olarak etkilendiğini belirtti.

İş yerini öncelikle açabilecek esnaf ve sanatkarların listesinin Cumhurbaşkanlığına iletildiğini aktaran Palandöken, "Gerekli tedbir ve önlemleri alarak iş yerini birinci fazda açabilecek lokanta, restoran, berber, kuaför, kıraathane, kasap gibi esnaf ve sanatkarlarımıza ait meslekleri belirledik ve taleplerimizi ileterek esnaf ve sanatkarlarımızın iş yerlerinin açılmasını istedik." değerlendirmesinde bulundu.

BERBERLER NE ZAMAN AÇILACAK? 
Koronavirüs salgınının seyrine göre restoran, kafe, berber, kuaför gibi yerlerin belli saatlerde, dönüşümlü olarak, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uygun şekilde açılması da konuşulan seçenekler arasında bulunuyor.

Berberlerin ya da kuaförlerin çalışma yasaklarının kaldırılması, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile gerçekleşecek. Koronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasıyla birlikte berberler ve kuaförler yeniden işlerinin başına dönebilecek.

Konuya dair ayrıntılar netleştikçe haberimizde yer vereceğiz.