Sağlık bakanı Fahrettin Koca, dünkü yeni vaka sayısını bin 459 olarak açıklayıp vatandaşı tedbirler konusunda bir kez daha uyardı. Dünkü rakamlar bir ay önceki rakamlara geri döndü... Bilim Kurulu, sokağa çıkma yasağı ve daha ağır cezalar önerdi...
Koronavirüste vaka sayısında 1 ay önceye döndük! Sokağa çıkma yasağı mı geliyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki koronavirüs vaka sayısının artışa geçtiğini duyurdu ve uyardı: "Vaka sayısındaki artış, tedbirlere uymayanları uyarıyor. Giderek, hepimizi..." Dün bin 459 kişide daha koronavirüs çıktı. Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Raşit Türkel de vaka sayısının bir ay önceki rakamlara çıktığını belirtip, yeni önlemler alınmasını önerdi. Sokakta önlemler neredeyse unutulurken, maske çene altı ve kulak süsü olarak kullanılmaya devam ediliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün koronavirüs tanısı konulan hasta sayısının 1.459 olduğunu duyurdu. Geçtiğimiz hafta 900'ler civarında seyreden vaka sayısı dün 1.195'e çıkmıştı. Dün 14 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken, Toplam vaka sayısı 176 bini geçti...


Bakan Koca, "Vaka sayısındaki artış, tedbirlere uymayanları uyarıyor. Giderek, hepimizi..." uyarısı yaparken, Prof. Dr. Raşit Türkel, dünkü ve bir ay önceki koronavirüs tablosunu paylaşarak, "Bugünkü doğrulanmış vaka sayılarıyla yaklaşık 1 ay öncesine geri döndük" dedi.

Prof. Dr. Raşit Türkel Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Bugünkü doğrulanmış vaka sayılarıyla yaklaşık 1 ay öncesine geri döndük" dedi.. Kısıtlayıcı önlemlerin hafifletilmesinin koşulları epidemiyolojik verilere göre belirlenmeli, açılma kademeli yapılmalıydı. Aksi durum, kazanımları tehlikeye düşürerek hızlı bir geri dönüşü getiriyor." ifadelerini kullandı.

Koronavirüste vaka sayısında 1 ay önceye döndük! Sokağa çıkma yasağı mı geliyor
Vatandaş tedbirlere sadece göstermelik uyuyor!

Vatandaşlar maskesiz sokağa çıkmıyor. Ama takma konusunda aynı titizlik gösterilmiyor. Kimi başına şapka yapıyor kimi bileğine süs! Ancak tüm bunlara rağmen dün Taksim ve İstiklal Caddesi'nde sokağa çıkan vatandaşların birçoğunun gerekli önlemleri almadığı ve maskesiz dolaştığı görüldü.

Maske böyle takınca sizi korumaz

Maske takmadan sokağa çıkanların yanı sıra birçok kişinin de yanlarındaki maskeyi amacına uygun olarak kullanmadığı görüldü. Kimi vatandaşlar maskeyi boynuna astı ya da elinde taşıdı, kimisi başına geçirdi, bir kişi ise maskeden papyon yapıp koluna taktı. Uzmanlarca yapılan bütün uyarılara rağmen hiçbir önlem almadan sokağa çıkan vatandaşlar hem kendi hem de diğer insanların sağlıklarını tehlikeye attı.

Bilim Kurulu sokağa çıkma yasağı istedi

Koronavirüste normalleşme adımlarına uyulmayınca vaka sayısında artış yaşadı. Bilim Kurulu, son toplantısında günlük vaka sayısındaki direncin kırılamamasında yüzde 20’lik bir kesimin kuralları ihmal etmesinin etkili olduğunu belirterek cezai yaptırım ve sokağa çıkma yasağı uygulanmasını teklif etti. Artışın bu şekilde sürmesi durumunda Kabine'den yeniden seyahat ve sokağa çıkma yasağı gelebileceği belirtiliyor.

KAYNAK: İNTERBET HABER