E920 1 Liraya Ölüm, 2,5 Liraya KANSER mi Satılıyor?

KATKI MADDELERİ TEHLİKE SAÇIYOR

Son dönemlerde en çok tercih edilen işlerden biri çiğ köfteci açmak oldu. Bir zamanlar hiç bir yerde gözükmeyen çiğ köfteciler şimdilerde her cadde başında bulunur durumda. Kilosu 5 TL ye İstanbul'da toptan çiğköfte satılıyor.  Bu ucuzlugun sebebi ne?

Gıda Mühendisi E. Attepe piyasada mantar gibi çoğalan çiğköftecilerin zehir saçtığını söyledi. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile ortak bir çalışma yaptıklarını belirten Attepe, piyasadan aldıkları numunelerin içinde akla hayale gelmez birçok ürün ile karşılaştıklarını belirtti. Attepe “Potasyum sorbat, sodyum benzoat gibi maddeler yüksek oranda katılıyor. Bu maddeler ürünün ömrünü 1 aya kadar uzatıyor. Bozulmasını engelliyor. Vatandaşta kansere davetiye çıkarıyor” dedi.

Lavaşta kullanılan ‘E920 kodlu Sistein’ hamurun elastikiyetini artırıyor. Sistein, hayvanların kılından , insan saçından yapılıyor. En fazla domuz kılı tercih ediliyor” .

Bu konuda Gıda Bakanlığına görev düşüyor. Acilen çiğköfteciler mercek altına alınıp denetlenmesi şart. Katkı maddeleri ne kadar doğal ve zararsız açıklama yapılması şart. Üzerinde helal sertifikası vs yazilsada helal sertifikaları sahte mi değil mi araştırılmalı? Lavaratuvar analizlerinin  yayınlanması ile vatandaş rahatlatılır. Fırsatçı bazı firmalar yüzünden vatandaş aldatılmamış olur.