Ağrılı Ataklar ile başlayan başın bir bölümü veya tamamında etkili zonklamalar şeklinde devam eden migren insanların yaşam konforunu kısıtlayarak hayatı çekilmez hale getirir. Peki migren ağrısının nedenleri nelerdir?

Migren tedavisi nasıl olur? Detaylar haberimizde...

Ense, şakak veya göz çevresinde başlayıp yayılan migren ağrısından kurtulmak için bitkisel yöntemlerden faydalanmak mümkün. 

Migrene bağlı ağrıları diğer baş ağrılarından ayıran özellikler vardır. Bunların en önemlileri baş ağrısı ile birlikte ortaya çıkan bulantı, ses ve ışığa karşı duyarlılık gibi bulguların varlığıdır. Migrende baş ağrısı ataklar şeklinde kendini gösterir ve migren ağrısı kişiden kişiye değişebilir.

Migren Nedenleri  

Migrenin birçok farklı nedeni vardır ve bunların en başında genetik faktörler bulunur. Ailede bir bireyde migren hastalığı varsa diğer bir aile üyesinin migren hastası olma olasılığı yüksektir. Migren ağrısının sebeplerinden diğer bir sebebi ise vücutta oluşan hormonal değişimlerdir. Bu nedenle migren, kadınlarda daha fazla görülür ve migren atakları özellikle adet dönemlerinde hormonal değişimden dolayı artırabilir. Adet döneminde baş ağrısının artması durumu migren varlığı ile ilişkilidir.

Baş Ağrısının Yanında Oluşan Migren Belirtileri:

Artmış ışık, ses ve koku duyarlılığı,
Durgunluk -donukluk,
Düşüncede yavaşlama,
Aşırı duyarlılık ve tepkisellik,
Aşırı ve gereksiz neşelenme,
Konuşurken takılma,
Esneme ve uyuma isteği,
Açlık, tatlı yeme isteği, iştah artışı veya iştahsızlık,
Aşırı su içme,


Migrenin Tanısı Nasıl Konur?

Migren tanısı, hasta hekim görüşmesi sırasında herhangi bir ileri tetkik yapılmasına gerek olmadan konulabilir. Migren ağrısı özelliklerine uymayan bir ağrı olduğu durumlarda olası diğer nedenleri ekarte etmek için tetkikler yapılmalıdır. Görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar incelemeler ile migren haricinde baş ağrısına sebep olabilecek durumlar tespit edilebilir. Araştırmalar sonucunda bir neden bulunamaz ise bu durum bizi migren tanısına götürür.

Migrenin İlaç Kullanılmadan Tedavisi Mümkün Müdür?

Migren tedavisinde kullanılan ilaçlar tam iyileşmeyi sağlayamadığı gibi, kullanılan bu ilaçların ciddi yan etkileri bulunur.  Bu nedenle tedavide alternatif tedavi yöntemleri arayışlarına sebep olmuştur. Kuru iğne tedavisi ilaçsız bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilir. Ayrıca periferik sinir blokları da bu arayış sonucu kullanılmaya başlanmıştır.

Migrende Kuru İğne Tedavisi

Düzenli olarak ilaçların kullanılmasına rağmen tedaviye yanıt alınamayan baş ağrısı hastalarında ilaç dışı tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Bu hastalarda kuru iğne tedavisi ilaç dışı bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilir. Kuru İğne tedavisi, şiddetli boyun bölgesinde bulunan kasların gerginliğinin neden olduğu migrenin tedavisinde yardımcı olur. Kuru İğne tedavisi, gergin ve bu nedenle kısalmış kaslara küçük filament iğnelerinin batırılması ile gerçekleştirilir. Bu iğneleme ile kaslarda, kimyasal, vasküler ve hücresel değişiklikler oluşur ve kısalmış kaslar uzar. Kuru iğnelemenin etkileri genellikle etkilenen kasların uzaması ile hissedilir. Ancak ağrıyı ortadan kaldırmak ve kalıcı değişiklikler yapmak için birden fazla tedavi seansına ihtiyaç vardır.

Migren Tedavisine Oksipital Sinir Blokajı

Başın ağrı duyusunu algılayan oksipital sinirin anestezik maddelerle blokajına oksipital sinir blokajı denir. Bu işlem ile sinir uyarısı azaltılır, ağrı eşiği yükseltilir ve ağrı duyusu bloke edilir. Günümüzde oksipital sinir blokları tedaviye dirençli kronik migren hastalarında gittikçe artan miktarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda servikojenik baş ağrılarında, gerilim tipi baş ağrılarında, küme baş ağrısında ve oksipital nevralji hastalarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bitkisel tedavi uzmanları migrene çare olan bitkisel yöntemleri şöyle sıralıyor:
Ihlamur. Özellikle soğuk algınlığı için kullanılan ıhlamuru, aynı zamanda migren ağrısını azaltmak ve hafifletmek içinde tüketebilirsiniz. ...
Melisa otu. ...
Zencefil. ...
Mercanköşk. ...
Gümüşdüğme. ...
Biberiye. ...
Limon. ...
Yoğurtotu.

MİGRENİ AZALTAN VE GEÇİREN BİTKİLER

Ihlamur

Özellikle soğuk algınlığı için kullanılan ıhlamuru, aynı zamanda migren ağrısını azaltmak ve hafifletmek içinde tüketebilirsiniz. Ihlamur aynı zamanda yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Ihlamuru çay şeklinde, günde 5 saatte bir yavaş yavaş içebilirsiniz. 

Melisa otu 

Melisa otunun aynı zamanda sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkisi bulunur. Melisa otunu çay şeklinde içebilirsiniz. Bunun için bir bardak suyu kaynatın ve içerisine melisa otunu ilave ederek, tekrar kaynatın. Melisa otu iyice kaynadıktan sonra biraz demlenmesi ve ılık bir kıvama gelmesi için bekletin. Ilık bir forma gelince günde iki kere olacak şekilde için. 

Zencefil 

Zencefil migren ağrısında çok sık kullanılır. Anti-enflamatuar etkisi olduğu için, migren ağrısını azaltır. Migren ağrısıyla birlikte ortaya çıkan mide bulantısını da geçirir. Migren ağrısı için düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Bunun için çay şeklinde demleyerek içebilirsiniz. Sabah, akşam migren ağrısı azalıncaya kadar taze ya da toz şeklinde tüketebilirsiniz. 

Mercanköşk 

Antiviral ve antienflamatuvar etkisi sayesinde, üst solunum yollarını rahatlatarak, beyne daha fazla oksijen akışı sağlar. Bu sayede şiddetli migren ağrısı hafifler ve bir süre sonra tamamen geçer. Mercanköşkü bitkisini çay formunda demleyerek, düzenli bir şekilde içebilirsiniz. Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam mercanköşkü ilave edin. Bir süre demlendikten sonra ılık bir forma gelince içebilirsiniz. 

Gümüşdüğme 

Papatya görünümüne benzeyen gümüşdüğme bitkisi, migren ataklarında kullanılan en etkili bitkisel yöntemlerin başında gelir. Gümüşdüğme bitkisinin migren ağrısını geçirdiğine dair önemli çalışmalar bulunur. Migrenin şiddetli ağrısını azaltmak ve bir süre sonra durdurmak için düzenli olarak tüketebilirsiniz. Bunun için çay şeklinde demleyerek, migren ağrısı başladığında içebilirsiniz. 

Biberiye 

Çayını hazırlamak için bir su bardağı ölçüsünde su kaynatın. Kaynamış olan suyun içerisine bir tatlı kaşığı biberiye bitkisini ilave edin. Bu şekilde yaklaşık olarak 5 dakika boyunca kaynatın. Bir süre sonra ılık bir kıvama gelince biberiye çayını süzün ve herhangi bir tatlandırıcı ilave etmeden için. Biberiye çayını ilk ve 2. hafta her gün, günde 3 defa olacak şekilde hazırlayın. 2. haftadan sonra ise, günde sadece 2 kere taze hazırlayıp, bir ay boyunca düzenli olarak için.

Limon 

Migren ağrısının şiddetini en aza düşürmek için, migren atağı başlamadan önce limon suyuyla önlem alabilirsiniz. Limon migren ağrısını hafifletme konusunda çok başarılı bir meyvedir. Migren ağrısını azaltmak için bir bardak taze sıkılmış olan limon suyunun içerisine 2 çay kaşığı himalaya tuzu ilave edin ve tuz eriyinceye kadar karıştırmaya devam edin. Daha sonra karışıma normal su ilave edin. İyice karıştırın ve bir kerede için. Tuzlu, limonlu suyu içtikten sonra migren ağrısı azalır ve bir süre sonra geçer. 

Yoğurtotu 

Migren ağrısını azaltmak için yoğurtotunu düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Aynı zamanda lenf bezi rahatsızlıkları ve sinir sistemini destekleyerek, yatıştırıcı bir etki gösterir. Migren ağrısını azaltmak için çay şeklinde içebilirsiniz. Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam yoğurtotunu ilave edin. Bir süre kaynattıktan sonra ılık bir kıvama gelinceye kadar bekletin. 

Mayıs papatyası 

Özellikle soğuk kış günlerinde ortaya çıkan üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Mayıs papatyasını aynı zamanda şiddetli migren ağsının tedavisi için de çay şeklinde demleyerek içebilirsiniz. Günde 2 fincan mayıs papatyası içtiğiniz zaman hem migren ağrısı hem de migren ataklarının süresi azalır.

Lavanta 

Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam lavanta ilave edin. Düzenli şekilde her gün 2 fincan içebilirsiniz. İsterseniz migren ağrısını azaltmak için lavanta yağıda kullanabilirsiniz. Başınızın şakak kısmına ve boynunuza masaj yapın. Bir süre sonra lavanta yağıyla yaptığınız masaj sayesinde migren ağrısı yok olur.  

Aslanpençesi 

Çayını hazırlamak için, bir bardak sıcak suyu kaynatın ve içinde bir tutam aslanpençesi bitkisini ilave edin. Bir süre daha kaynattıktan sonra süzün. Aslanpençesi ılık bir kıvama gelince, tatlandırıcı kullanmadan içebilirsiniz. Çayını düzenli olarak içtikten sonra migren ağrısı tamamen geçer.