Şuurlu Öğretmenler Derneği ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü CORONAVİRÜS nedeniyle okullar tatile girince kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere ek derslerin ödeneceği açıklanınca ek ders karşılığı derslere giren kamudaki ücretli öğretmenlere ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü destek çağrısı yaptı.

Bilidigi gibi ücretli öğretmenler Spor,aile ve Milli Eğitim Bakanlığında ek ders karşılığı derslere giriyor. Ücretli öğretmenlere tam sigorta yapılmıyor ve idari tatillerde ders ücreti alamıyorlar. En son coronavirus idari tatilinde diğer öğretmenlere maaşlarına ek olarak ek derslerin ödeneceği belirtilirken ücretli öğretmenlere ek ders ödenmeyeceği açıklandı. 

Geçmişte vekil öğretmenlik ugulanmaktaydı. Vekil öğretmenlik uygulanırken kadrolu öğretmenlerin 2/3 maaş ödeniyor idari tatillerde maaş ödenmeye devam ediyordu. Sonradan uygulanmaya başlanan ücretli öğretmenlikte öğretmenler asgari ücretin altında bir ücretle derse giriyor tatil dönemlerinde ücret almıyor ve sigorta yatırılmıyor.

Konuyla ilgili Türkiye'nin en büyük ve en etkin öğretmen derneği olan ÖĞ-DER'in Genel Merkezi itiraz etti ve Cumhurbaşkanlığı ve hükümete çağrı yaptı. 

İşte ÖĞDER Genel Başkanı Hamdi Sürücü'nün ücretli öğretmenlerle ilgili açıklaması :ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİ KORONA VİRÜSÜ NASIL VURDU?

Milli eğitim bakanlığında yaptığımız görüşmelerde sunduğumuz raporlarda üzerinde ısrarla durduğumuz bir konu öğretmenlerin kadrolu, ücretli ve sözleşmeli şeklinde sınıflandırmalara ayrılarak iş barışının bozulduğu ve bunun kadrolu şeklinde tek tip istihdamla halledilmesi gerektiği yönündeydi. Bu isteğimizde ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koyacak bir olay yaşıyoruz bu günlerde. Evet ücretli öğretmenleri korona virüsü daha bulaşmadan çarptı. Şu an 85 bin ücretli öğretmen verilen idari izinle yani korona tatiliyle artık ücretlerini alamayacaklar. Çünkü mevzuata göre ücretli öğretmenler ancak derse girerse ücret alabiliyor.
Ek ders yönetmeliğinde ekders ücretlerinin yüz yüze ders yapılmasına bağlı ödeme olmasına rağmen kadrolu öğretmenler için devletin zorunlu idari tatillerinde ders yapmamalarına rağmen kendilerine ekders ücreti ödemesi yapılmaktadır.
Eğitimde en zor şartlarda çalışanlar ücretli öğretmenlerinde aynı şekilde zorunlu idari tatillerde ücret alabilmesi gerekir. Normal şartlarda asgari ücret kadar bile ücret alamayan ücretli öğretmenler; devletin yaptığı zorunlu idari tatillerde dahi ücret almamaları ayrı bir haksızlık ve mağduriyettir.
Bu haksızlığın ve mağduriyetin giderilmesi mümkün olmayan bir konu değildir. Ücretli öğretmenlerin idari tatillerde ücret ödenmemesinden doğan mağduriyetlerini giderilmesi bir kararname kadar yakındır.
Öğretmenler arasındaki kadro ve ücret ayrımlarının ortadan kaldırıldığı adil bir uygulamanın hayata geçirildiği bir dünyada buluşmak dileğiyle.

Hamdi SÜRÜCÜ
Genel Başkan