Öğretmenlerle ilgili yeni düzenlemeler geliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı pakette öğretmenlere yeni maaş sistemi, 1000TL ek ödeme, 3600 ek gösterge, uzman ve kıdemli uzman öğretmenlik var.

İşte yeni sistemin ayrıntıları 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yeni "Öğretmenlik Meslek Yasası" taslağının ayrıntıları belli oldu. Taslağa göre okullar A, B ve C olarak sınıflandırılacak.

Öğretmenler okuluna, bölgesine ve uzmanlığına göre maaş alacak.

Okullar sınıflandırılacak, maaşlar okul türüne göre belirlenecek

Okul yöneticileri bu kategorilere göre belirlenecek. Maaş ve haklarda da bu kapsamda değişiklik yaşanacağı belirtildi.

 MEB'in bir dönem uygulamaya çalıştığı ancak öğretmenler arasında çok tartışılan kariyer basamaklarına da geri dönüş yapılacağı öğrenildi.

Daha önce "Öğretmen, Uzman Öğretmen, Kıdemli Uzman Öğretmen, Başöğretmen" gibi başlıklarla tartışılan basamakların MEB tarafından yeniden formüle edileceği aktarıldı.

 Ayrıca Doğu ve Güneydoğu illerinde, çok talep edilmeyen bölgelerdeki okullara ilişkin öğretmenlere 800 ile 1000 TL arasında ek ödemeler yapılması da gündemde. Maliye sıcak bakmasa da bakanlık ısrarlı 

Hükümetin seçim öncesinde bütün öğretmenlere vadettiği 3600 ek gösterge de yeni kanun taslağında yer aldı.

Merkezi bütçeye ciddi bir yük getirebilecek düzenlemenin sadece meslekteki en yüksek kıdem olan birinci kademedeki öğretmenlere uygulanması planlandığı öğrenildi.

Bunun ayrıca emeklilik hakkını elde eden öğretmenleri teşvik edeceği ve yeni öğretmen alımlarının da önünü açacağı ifade edildi. Böylece 50 bin yeni öğretmen atanmasına imkan hazırlanmış olacak.