Prof. Dr. Cevat Akşit hoca’dan yılbaşı öncesi Millî Gazete aracılığıyla önemli ikazlar!..

MÜSLÜMAN KİŞİLİK SAHİBİDİR

Müslümanların Batılılara olan hayranlığı sebebiyle gün geçtikçe özellikle yılbaşı akşamlarında türlü fuhşiyatlar yaşandığını, Müslümanların bu geceyi aynen Batılılar ve Hıristiyanlar gibi kutladıklarını, evlerini çam ağaçlarıyla süslediklerini, içki içtiklerini, Milli Piyango çılgınlığına kapıldıklarını kaydeden Prof. Dr. Cevat Akşit Hoca, bu gecenin dinimizde hiçbir yeri olmadığını, Müslümanların yılbaşı kutlayamayacaklarını ifade etti.

Avrupalılar dinî bayram olarak kabul ediyor ve ayinlerle kutluyor
Akşit Hocaefendi, “Müslüman kişilik sahibidir, Allah’ın emirlerine ve Peygamber’in sünnetine sıkı sıkıya sarılır, itaat eder, uygular. Müslüman duruşuyla, bakışıyla, giyimiyle kuşamıyla örnektir” dedi. Kendisinin Amerika’da ve Avrupa’da yılbaşı  geçirdiğini, orada sabahlara kadar dini ayinler yapıldığını hatırlatan Akşit Hoca, “Onlar yılbaşını bir dini bayram olarak kutluyor. Sen onlar gibi bayram yaparsan, senin de durumun onlardan farklı olmayacaktır. Seni de onlar gibi haşredecekler. Hadis-i şerif budur, ben sadece duyurmaya memurum” diyerek Müslümanların yılbaşı kutlayamayacaklarına dair birçok hadis-i şerif bulunduğunu kaydetti.

MÜSLÜMAN; ALİ, AHMET, AYŞE… JACK, JACKALIN GİBİ YAPAMAZ
Yılbaşı gecelerinde Hristiyanlar gibi kutlamalar yapmak, onlar gibi sabaha kadar içki içmek, kumar oynamak, bayram günü diye birbirleriyle toplanmak, çok yanlıştır. Müslüman; Ali, Ahmet, Ayşe… Jack, Jackalin gibi yapamaz. Mahşerde toplandığımız zaman, Müslümanların yeri burada, Hristiyanların yeri ayrı ve burada, Yahudiler burada, putperestler burada. Önümüzde bir, arkamızda bir melek bizleri toplayacaklar, “Sen şuraya, sen şuraya” diye. Seni Hristiyanların arasına götürecekler, bağıra bağıra. Sen onların kalabalığını artırdın ve yerin burasıdır diyerek oraya konulacaksın” ifadelerini kullandı.

Allah’ın (c.c.) “Ey ümmet-i Muhammed. Biz sizi tüm insanlara şahit olasınız, örnek olasınız diye Hak ümmet yarattık” ayet-i kerimesini hatırlatan ve bu ayetin tüm Müslümanlara örnek olması gerektiğini vurgulayan Akşit Hocaefendi, “Müslüman kişilik sahibidir, Allah’ın emirlerine ve Peygamber’in sünnetine sıkı sıkıya sarılır, itaat eder, uygular. Müslüman duruşuyla, bakışıyla, giyimiyle kuşamıyla örnektir” dedi.

Peygamberimiz (sav)’in Medine’ye geldiğinde Yahudilerin 10 Muharrem’de oruç tuttuklarını görünce, onlara “Neden bugün oruç tutuyorsunuz?” sorusunu sorduğunu, “10 Muharrem’de bizi Musa Firavun’dan kurtardı” diye tutuyoruz” cevabını alınca da onlara muhalefet etmek için Muharrem ayının 9, 10 ve 11’inde oruç tuttuğunu hatırlatan Cevat Akşit, “Bizim de Resulullah (sav) Efendimiz’in örnekliğine ihtiyacımız vardır. O’nun bize gösterdiği istikamete göre kendimizi yönlendirmemiz gerekmektedir. Yılbaşı uluslararası ilişkiler bakımından tatil yapılmış olabilir. Hiçbir sözüm yok. Yılbaşında bugün şenlik yapın, çam dikin, mum yakın, bayram yapın diye bir kanun var mı? Böyle bir şey yok. Burada Müslümanları bir hoca olarak uyarıyorum. Müslümanın tek örneği Hz. Muhammed Mustafa (sav) Efendimizdir. Hiçbir konuda Hıristiyanları kendisine örnek alamaz ve onların yılbaşını kutlayamaz” diye konuştu.

ALLAH’A VE RESULÜ’NE İTAAT ETMEK
Akşit, Müslümanların Allah’ın ve Resulü’nün dediklerinin dışına çıkamayacaklarını vurgulayarak, “Her konuda örnekliğimiz Resulullahtır. Yılbaşı gecelerinde Hristiyanlar gibi kutlamalar yapmak, onlar gibi sabaha kadar içki içmek, kumar oynamak, bayram günü diye birbirleriyle toplanmak, çok yanlıştır. Aişe Validemizden nakledilen bir hadis-i şerif şöyledir: “Bunu yapmaya mecbur olmadıkları halde böyle kim bir kavmin kalabalığını artırırsa, kalabalığının arasına girerse,  onlara yapılan ceza  onlara da verilir”… “Bir kavmin kalabalağını artıran onlardandır”… Müslüman Ali, Ahmet, Ayşe… Jack, Jackalin gibi yapamaz.  Onlar bayram yaparken sen de onların kalabalığını artırmıyor musun? Müslüman onlardandır demek ne demek? Mahşerde toplandığımız zaman, Müslümanların yeri burada, Hristiyanların yeri ayrı ve burada, Yahudiler burada, putperestler burada. Önümüzde bir, arkamızda bir melek bizleri toplayacaklar, “Sen şuraya, sen şuraya” diye. Seni Hristiyanların arasına götürecekler, bağıra bağıra. Sen onların kalabalığını artırdın ve yerin burasıdır diyerek oraya konulacaksın” ifadelerini kullandı.

ÇOK AĞIR VEBALLİ  BİR İŞ
Peygamberimizin sözlerini dinlemezsen, yaptığını yapmazsan O’na nasıl tabi olacaksın? “Allah ve Resulüne itaat edin”… Müslümanlar haberdar olsunlar diye aktarıyorum. “Hayır veya şer, bir kavmin yaptığını yapan, onun yaptığı gibidir”… Birisi diyor ki, “Onların yaptığını seviyorum, ama onlardan değilim, Müslümanım” Tam da bugün yılbaşı kutlamaya hazırlanan Müslümanların durumunu aktarıyor bu tarif. Yılbaşı gecesi, kumar oynuyor, içki içiyor, yılbaşı kutluyor, kelebeklerle, çam ağaçlarıyla evini süslüyor. Bu kişinin hükmünü şöyle açıklıyor Resulullah; “Kıyamet günü onların zümresi arasında haşrolunur, onlar hangi hesaba tabi tutuluyorsa, o da aynı hesaba tabi tutulur” Onların yaptığına katılmıyorsun, ama razı oluyorsun, inkâr etmiyorsun… “Kim bir kavmin yaptığı işe razı olursa, o da onların amelinde ortaktır”. “Kişi sevdiğiyle beraberdir. Sen de kimi seviyorsan, onunla birlikte hesap göreceksin”… Bu konuda daha bir çok hadis-i şerif vardır. Bizim yapmamız gereken Resulullah (sav) Efendimizin buyurduğu istikamette hayatımıza yön vermemizdir.”

TEHDİT VE TEHLİKE SÖZ KONUSU
Hristiyanların Müslümanların özel günlerinde, bayramlarında bize benzemek adına bir şey yapmadığını ifade eden Cevat Akşit, “Onlar bizimle ilgili hiçbir şey yapmazken, biz nasıl onların dini bayramlarında bayram yaparız, onların yılbaşlarını kutlarız? Kanunda da böyle bir şey yok. Eğlenin, içki için, kumar oynayın diye bir kayıt mı var? Uluslararası ilişkiler açısından bir şey demiyorum. Ama yılbaşıları bayram şeklinde kutlamak mümkün değildir. Hatta içki içen adam bile o gece içmesin, -Yaptıklarından elbette hesaba çekilecektir, Allah günahlarını affetsin-ama o gece içki içerse onların kalabalığını artırarak, onlarla haşrolmak gibi bir tehdit ve tehlike söz konusudur. Yani yılbaşı kutlamak, o gece evleri süslemek, kumar oynamak, içki içmek çok ağır veballi bir iştir. Bir Müslüman hiçbir zaman gavurla birlikte haşrolmak istemez. Müslüman kişilik sahibidir. Kendi duruşunu her halde göstermelidir. Bu geceyi sıradan bir gece olarak geçirmelidir” ifadelerini kullandı.

AVRUPA’DA YILBAŞI DİNÎ AYİNLERLE KUTLANIYOR
Kendisinin Amerika’da ve Avrupa’da yılbaşı  geçirdiğini, orada sabahlara kadar dini ayinler yapıldığını hatırlatan Akşit Hoca, “Onlar yılbaşını bir dini bayram olarak kutluyor. Sen onlar gibi bayram yaparsan, senin de durumun onlardan farklı olmayacaktır. Seni de onlar gibi haşredecekler. Hadisi şerif budur, ben sadece duyurmaya memurum” diyerek Müslümanların yılbaşı kutlayamayacaklarına dair bir çok hadisi şerif bulunduğunu kaydetti.

Akşit “sözlerine şöyle devam etti:

“Bazı hadisi şerifleri hatırlatayım:  “Onlara olan hüküm kafirlerin kalabalığını kabul edenlere aynen uygulanır”… Aynı mealde hadisler. “Kim bir kavmin kalabalığını artırırsa, onlardandır” Yine bir hadisi şerif, “Bir kavmin yaptığını beğenip yapan, razı olan,  o amelde onların ortağıdır”… “Bir kavmi seven onların arasında haşrolonur”… “Kim bir kavme benzerse onlardandır”…“Başka bir kavme benzeyen bizden değildir”… “Yahudilere de Hristiyanlara da benzemeyin”… Hadisler gayet net ve açık… Peygamberimizin sözlerine uymamız Allah tarafından bizlere emrediliyor."