Sarıkamış Harekatının 105. Yılı

Enver Paşa'nın isteği ile Almanların tahrik ve teşvikleriyle açılan Kafkas cephesinde yaşanan büyük bir dramın yıldönümündeyiz.

Evet bir zafer değildir ancak askerin fedakârlığı, inancı ve cihad tutkusu anlatılmaya ve övülmeye değerdir.  

Bir tarafta Ruslar arka tarafta Ermeniler halka büyük bir dram yaşamışlardır.

Enver Paşa bölgenin komutanı olan aynı zamanda harbiyeden hocası olan Hasan İzzet Paşa'nın uyarılarına kulak asmadan başlattığı bu harekat binlerce askerimize mal olmuştur. 

Hasan İzzet Paşa kış geçtikten sonra  harekatın başlamasının doğru olacağını söylüyordu fakat Enver Paşa kulak asmadı ve harekatı kışın en zor günlerinde başlattı.  

Farklı bölgelerden buraya getirilen 120 bin asker soğuğa ve kara rağmen şehadete yürümüştür Bu cephede asker düşmana değil soğuğa yenilmiş 30 bin dolayında askerimiz dağlarda donarak şehit olmuştur.

Binlerce askerimiz tifo hastalığı yüzünden hastalanarak şehit olmuştur.  

Ayağında düzenli bir botu, üzerinde montu dahi olmayan binlerce Mehmetçik imanı ve inancıyla Ruslar üzerine yürümüş fedakarane bir duygu ile İslam uğrunda vatan yolunda şehit olmuştur.  

Enver Paşa'nın istişareye önem vermeden fevri hareketi binlerce cana mal olmuştur.  

İttihatçıların Osmanlıyı savaşa sokmaları ve yanlış planları yüzünden Osmanlı zor günler yaşamıştır. Aynı yanlışı Enver Paşa'nın arkadaşı olan  Cemal Paşa kanalda savaşarak yaşatmıştır.

Ermenilerin Doğu cephesinde yüzbinlerce Anadolu insanını hunharca katliama ugratmasi hafızalardan silinmemiştir.   

Tüm şehit ve gazileri rahmetle anıyoruz 

Sarıkamış Harekatı'nın 105. Yıl Dönümünde Yüreklerindeki Cesaret ve Vatan Aşkıyla Hakk'a Yürüyen Aziz Şehitlerimizi Rahmet ve Minnetle, Anıyoruz..
Ruhları Şad, Mekânları Cennet Olsun....AMİN AMİN AMİN