ŞEHİRLER ARASI SEYEHAT İZNE BAĞLANDI

İller arası seyahat için artık izin belgesi şart haline geldi. Koronavirüs tedbrileri kapsamında alınacak bu belgeyi intentten e devlet üzerinden başvurup alabiliyorsunuz. Bu belge toplu ulsaşım araçları yani uçak,otobüs,tren gemi vs için şart oldu.

Özel araçla seyahat ise yasaktan muaf tutuluyor. Şehirler arası seyahat edecek vatandaşlar, şehir giriş-çıkışlarındaki sağlık kontrol noktalarında denetlenecek. Kontrol noktalarında seyahat nedenleri ve güzergahları sorulacak vatandaşların vücut ateşleri ölçülecek, yüksek ateşli olanlar 14 gün karantinaya alınacak.

Tüm hava ve karayolu toplu ulaşım araçlarında yolculuk için "Seyahat İzin Belgesi" şartıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, belgenin bundan böyle e-Devlet'ten de alınabileceğini duyurdu.

Diğer taraftan Antalya'da Havalimanı ve otogarda bulunan seyahat izin kurullarının da görevlerine devam edeceği bildirildi.

Korona Virüsü tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferlerinin valilik iznine bağlanması yönünde karar alındı.

Bu kapsamda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan ek kararda Antalya'da havayolu ile seyahat edecek yolcuların havalimanı mülki idare amirlerinin başkanlığında, THY, emniyet müdürlüğü ve havaalanı işletmesinin temsilcilerinden oluşan “Seyahat İzin Kurulları” tarafından düzenlenmiş Seyehat izin belgesi olmadan seyahat edemeyeceğine karar verilmişti.

Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet kapısında" denildi.

"Seyahat İzin Belgesi"nden faydalanabilecekler tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ve son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan kişiler olarak belirlendi. Ayrıca üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını ilgili meslek odalarından belgelendirenler ve üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin de seyahat kısıtlaması olamayacak.

Alınan son kararlar neticesinde yalnıza seyahat izin belgesi ile şehirlerarası yolculuk yapabilecek olan vatandaşlar, E-Devlet üzerinden bu belgeleri PDF formatında edinebilecek. Bu belge aracılığıyla seyahat zorunluluğu olan vatandaşlar, şehirler arası yolculuk yapabilecek. E-Devlet üzerinden alınabilecek olan seyahat izin belgesi sayesinde fiziki olarak belge alma sırasına girmeye gerek kalmayacak. Peki, seyahat izin belgesi nasıl alınır? İşte, E-Devlet'in yeni hizmeti hakkında detaylı bilgiler

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3 bin 150 TL, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392 TL idari para cezası uygulanmasına ve kararlara uymayan kişilerin adli makamlara bildirilmesine karar verildi.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat izin belgesi E-Devlet üzerinden giriş yapılmasının ardından çıktı olarak alınabilecek. PDF formatında indirilebilecek olan seyahat izin belgesi, aynı zamanda çıktı alınarak araç içerisinde taşınabilecek.