Vatandaşlar, koronavirüs sürecinde bankalarla yaşadıkları sıkıntıları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) şikayet etti. BDDK'nın yaptığı incelemeler sonucu 15 bankanıntalimatlara aykırı işlem yaptığını teslim etti. Söz konusu bankalar hakkında 19 milyon 650 bin TL para ceza kesildi.

Önce maske ve gıda malzemeleri derken; şimdi de vatandaşlar özel bankaların maliyetlerine maruz kaldı.

Konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Bu dönemde vatandaşa destek olmayı geçtik, mevduatını bozdurana, kredisini yapılandırmak isteyene fahiş maliyetler çıkarıldığını duyuyoruz." diyerek, sıkıntıdan haberdar olduklarını aktarmıştı.

Albayrak, "Bu asla kabul edebileceğimiz bir şey değil. Bu konunun titizlikle üzerine gideceğimizin bilinmesini isteriz." ifadelerini kullanarak, harekete geçileceğinin sinyalini vermişti.

MÜŞTERİLERDEN ŞİKAYET YAĞDI sinyali BDDK aldı ve 15 bankaya müşterilerin şikayeti üzerine ceza yağdı.

15 BANKAYA 19 MİLYON 650 BİN TL CEZA KESİLDİ
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK), yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşteriler tarafından kuruma iletilen şikayetlerin incelendiği belirtildi.

BDDK'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bu kapsamda, şikayete konu bankalar hakkında kurumumuz denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen raporda yer alan tespitlere ilişkin olarak kurumumuzca bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 14 Mayıs 2020 tarihli ve 9021 sayılı kararı ile 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 148'inci maddesinin (b) bendi uyarınca 15 bankaya toplam 19 milyon 650 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu şikayetlere ilişkin inceleme süreçleri kesintisiz devam etmektedir."