Seyahat kısıtlaması 7 ilde bitiyor. Antalya Aydın Erzurum Hatay Malatya Mersin ve Muğla için seyahat kısıtlaması bitiriliyor.

Birçok yerle ilgili normalleşme var Camiler de ibadet listede yok. Vatandaş cumayı kılabilir mi konusunda bir açıklama olmadı. Diyanetin mesafe kuralına bağlı kalarak camilerde mesafeli cemaat uygulaması başlatması için izin ne gün çıkacak belirlenmedi. Diğer konularda iyileşme var.

BUGÜN AÇIKLANAN  NORMALLEŞME PLANI
65 yaş üzeri vatandaşlara sokağa çıkma yasağı olan günlerin birinde 4 saatliğine sokağa çıkmaya müsaade ediyoruz. İlk uygulama 10 Mayıs Pazar günü olacak. 0-14 yaş grubu 13 Mayıs'ta, 15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs'ta 11:00-15:00 arasında yürüme mesafesi sınırıyla dışarı çıkabilecek.

Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla'da seyahat kısıtlaması bu geceden itibaren sona erecek. Diğer büyük şehirler ve Zonguldak'taki yasak 15 gün uzatıldı. 

Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs'ta faaliyete geçebilecek.

Alışveriş merkezleri 11 Mayıs'tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek.

Salgın hastanelerinin sayıları 1 Haziran'dan itibaren azaltılarak bu kuruluşların hasta kabulüne ve normal işleyişe başlamaları sağlanacaktır.

5 Mayıs'ta taksilerde tek-çift plaka uygulaması sona eriyor.

Yüksek Öğretim Kurumları sınavı 27 - 28 Haziran'da, Liselere Geçiş Sınavı 20 Haziran'da, Askeri Öğrenci Sınavı 14 Haziran'da yapılacaktır.

Üniversiteler 15 Haziran'da akademik takvime dönebilecekler.

Cerrahi maske ve bez maske satışına izin vermeyi planlıyoruz. Maske türlerine göre bir üst fiyat belirlenecek.

Adliyeler ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, icra iflas takiplerinin durdurulması uygulamaları 15 Haziran'da sona erecek.

Gelişmeler ve ihtiyaca göre bazı tarihlerin öne alınması bazılarının geriye bırakılması mümkündür. Salgının yeniden yayılması halinde çok daha sert tedbirlere başvurabiliriz.

CAMİLER KONUSU GÜNDEMDE DEĞİL Mİ?

Camilerde ibadetlerin ne zaman başlayacağına dair açıklama yapılmadı. Vatandaşların en azından serbestleşen illerde cemaatle cuma ve bayram namazı beklentisi vardı.