TOKİ kobutlarinda faiz var mı?

Günler önce Diyanet TOKİ konutlarında faiz olmadığını belirterek bir fetva vermişti 

Ancak bu belgelerde görülüyor ki  faiz var 

İşte belge 

TOKİnin sitesinden alınan resimde altı kırmızıyla çizili satırda Ziraat ve Halk bankasından faizli kredi verileceği, ziraat bankasından alınan ikinci resimde ise kredinin nasıl yapılandırılacağı anlatılmaktadır.Buna göre yapılacak ilk işlemde kredi,ikincisinde ise konut alınacak.


Devletin dili yazıdır.TOKİ'nin ve kredi verecek bankaların sayfaları açıkça faizden bahsederken bazı hocalarımızın ilgililere faizsiz seçenekler sunma yerine, yetkililerin "faiz" dediği bir işleme "bunda faiz yok" diye ısrarlarını üzelerek okumaktan başka yapacak bir şey yok.

Diyanet bunları bilmeyerek karar verdi ise yanıltıldı bilmeyerek karar verdi ise Siyasi otoritenin baskısı ile karar verdi diyenler haklı mı diye soruyor vatandaş 

Diyanet'in bu fetvası tarihinde ilk defa faize evet diyen bir yönetimin yanlışı olarak tarihe geçecek   

Diyanet İşleri Başkanının yeni açıklaması. Başkan yanlışta ısrarlı 

Din İşleri Yüksek Kurulu çok köklü bir birimdir. Din İşleri Yüksek Kuruluna kurulduğu günden bugüne kadar yanlış bir fetvayı hiç kimse verdirtememiştir. Din İşleri Yüksek Kurulu bu kadar bağımsızdır. Böyle bir fetva verdiyse bana da 'Din İşleri Yüksek Kurulunun verdiği bu fetva doğrudur.' demek düşer. Milletimize de bunu demek düşer. Aksini iddia etmek Din İşleri Yüksek Kurulunu oluşturan 16 ilim adamına haksızlıktır. Din İşleri Yüksek Kurulu bunu faiz olarak değerlendirmiyor, 'Bu faiz değildir' diyor. Ama ne diyorlar, 'Böyle bir faiz caizdir' dedi diyorlar. Alakası yok. Din İşleri Yüksek Kurulu ne diyor? 'Bu uygulama faize girmez.' diyor. 'Bu bir karşılıklı ticarettir, zaruret durumunda olan insanların bu ticaretten istifade etmesi uygundur.' diyor Din İşleri Yüksek Kurulu. O muameleyi, o işlemi faizin dışında bir işlem olarak görüyor. O zaman bize de oradaki ilim adamlarımıza saygı duymak düşer. Günlerce hocalarımız çalışarak bu cevabı verdiler. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Yüksek Kuruluna güvenmemiz gerekiyor. En az hepimiz kadar bu konuda hassaslar. Hepimiz kadar faizin ne büyük bir bela olduğunu, Allah ve Resulüne harp ilan etmek olduğunu oradaki hocalarımızın hepsi en az bizim kadar biliyor. O açıdan lütfen bu konuda haksızlık yapmayalım."