ERZURUM'DA FATURALAR 2 KAT FAZLA

Doğunun en soğuk şehirlerinden olan Erzurum'da doğalgaz faturaları oldukça kabarık. Faturaların kabarık gelmesinden dolayı birçok aile kombiyi çalıştıramıyor hatta merekzi sistem olan aboneler bile gündüz kombileri yakamıyor.

Son günlerde ki vatandaşların şikayetçi olduğu aşırı yüksek doğal gaz faturalarına ilişkin bir öneri de Tüketici Birliği Federasyonu’ndan geldi.

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, doğal gazda yüzde 18 olan KDV’nin yüzde 1’e çekilmesi gerektiğini ifade etti. Deniz, “Doğal gaz tüketimi, tüketicinin yaşamını sürdürmek için tüketmek zorunda olduğu tüketim kalemleri arasındadır.

Bu nedenle tüketicilerin yoğun tepkisine neden olan doğal gaz faturalarındaki miktarın makul seviyelere çekilmesi, 2019/Ocak döneminde olduğu gibi birim fiyatlarda indirime gidilmelidir.

Bu olanaklı değilse, doğal gaz tüketiminden alınan KDV’nin yüzde 18 olarak uygulanmasından derhal vazgeçilmelidir. Temel tüketim kalemi olan doğal gaz tüketiminden hiç vergi alınmamalı veya KDV oranı yüzde 1 olarak uygulanmalıdır” dedi.

YÜZDE 45 ARTIŞ KABUL EDİLEMEZ


Ocak ayında tüketiciye gönderilen doğal gaz tüketimine ilişkin faturalar tüketicilerde büyük tepkiye yol açtı. “Geçen yılın aynı dönemindeki doğal gaz faturası ile son faturası arasındaki miktarı karşılaştıran tüketiciler, aradaki büyük uçurum nedeniyle şok içindedirler” diyen Deniz, “Bu yıl kış mevsiminin, geçtiğimiz yıllara göre daha sıcak geçiyor olması, ülkemizin batı kesiminde henüz kar yağışının başlamamış olmaması, deyim yerindeyse kara kışın henüz gelmediği bir dönemde, tüketiciye gönderilen doğal gaz faturası, çok sayıda aile için ödeme olanaklarının üzerindedir. Kış koşullarının ağırlaşması durumunda, ödenecek doğal gaz faturasının daha da artacağı açıktır” şeklinde konuştu.

Deniz sözlerini şöyle sürdürdü: “TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamı 2019 yılı için yüzde 11,84’dür. Bu rakam esas alınarak çalışan kesimin ücretlerinin belirlendiği bir ortamda, doğal gaz tüketim bedelindeki yüzde 45 civarındaki artışın kabul edilebilir, açıklanabilir bir yanı bulunmamaktadır.”