ÖĞ-DER'in TV5 te yaptığı eğitim gündemi programı ve twitter etkinliği ile gündeme  getirdiği, sendikalarında son günlerde sık sık gündem yaptığı ücretli öğretmenlerin maüduriyeti Beştepe'de duyulduğu ve bakanlığa yapın diye talimat gönderildiği duyumlar arasında. Ücretli Öğretmenler konusunda Maliye ve Milli Eğitim Bakanlığında soruna çözüm konusunda çalışmalar hızlandırıldı.

Milli Eğitim Bakanı  Ziya Selçuk CNN  TÜRK canlı yayınında  Ücretli Öğretmenlere Ek ders ücreti konusunda açıklamalarda bulundu.

Bakan Ziya Selçuk'a bugün bir gazetecinin ücretli sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz diye sorunca Bakan Selçuk Ücretli Öğretmen ve Usta Öğreticilerin EK dersleri konusunda açıklama yapacağız dedi. Bu açıklama eğitimcileri umutlandırdı.

Bakan Ziya SELÇUK bu konuda Maliye ile görüşmlerimiz var çok kısa zaman içerisinde bir açıklama yapacağız açıklamsının bir an önce gerçekleşmesini tüm eğitimciler bekliyor.

Öğretmenler ücretli öğretmenlik yerine vekil öğretmenliğe geçilmesini talep ediyorlar. Vekil öğretmen en azından aylık kadrolu öğremtenin 2/3 maaşını alıyor ve 15 saat üzerinden de ücret alabiliyor. Geçmiş yıllarda yapılan uygulamanın yeninden yürürlüğe girmesi ile birlikte ücretli öğretmenlerin mağduriyeti az da olsa giderilmiş olur. 

Bilindiği gibi ücretli öğretmen sadece girdiği dersin ücretini alıyor ve asgari ücretn çok altında bir ücretle derse giriyor. Sigortları dahi tam yatırılmıyor. Yarım sigorta ile 1000-2000 arası bir ücretle çalışıyorlar. İdari tatillerde ve diğer tatillerde herhangi ücret alamıyorlar. Ayrıca işsizlik sigortaları yatmadığından yaz tatilindeki süreçte işsizlik maaşı da almamaktadırlar. Sigortaları yarım yattığından emeklilikleri de sorun olacaktır.


Kadrolu öğretmen nöbetlerden para alırken ücretli öğretmen bu parayı da alamamaktadır. Kadrolu öğretmen sendikaya üye olurken ücretli öğretmen sendikaya da üye olamamaktadır. Çünkü devletin gözünde onlar ücretsiz köle... yani ne öğretmen kabul edildikleri için öğretmen sendikalarına üye olabiliyorlar ne de işçi kabul edildikleri için işçi sendikalarına üye olabiliyorlar. Ortada bir garabet durum.

ÖĞDER Genel Başkanı Hamdi Sürücü dün ve bugün sosyal medya hesabından bakanlığa bir çağrı daha yaparak sorunun çözülmesini talep etti. 

İŞTE ÖĞ-DER GENEL BAŞKANI HAMDİ SÜRÜCÜ'NÜN AÇIKLAMALARI

-Sn. Millî Eğitim Bakanı, ücretli öğretmenlerde ücret ödemesi bekliyorlar. Kadrolu öğretmenlere yüz yüze ders yapılmadan ek ders ücreti ödendiği gibi ücretli öğretmenlerede ödeme yapılmalıdır. Bu konunun çözümü bir karaname kadar yakındır.

-Sn. Cumhurbaşkanının hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız açıklaması doğrultusunda ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticiler konusunun en kısa zamanda çözüme kavuşturulmasını bekliyorlar ekders mağdurları.

-Sn. Bakan, ücretli öğretmenler ile ilgili bir soruya "maliye bakanımizla birlikte çalışma yapıyoruz, yakında açıklama gelecek." Demiş. Bu yakında ne kadar yakında? Dereye su gelene kadar kurbağanın gözü patlamaz inşaallah.