Erzurum'un şirin ilçelerinden birisidir Uzundere.

Uluslararası Sakin Kentler Birliği tarafından geçen yıl ‘Türkiye'nin 11’inci sakin kenti’ seçilen Uzundere Doğal güzellikleri, doğa sporları, meyve ve sebze bahçeleri, seracılık, Tortum gölü, dünyaca ünlü şelalesi ve renk renk çiçekleri ile saklı bir cennet gibi.

Erzuruma uzaklığı 85 km olan ilçeye ilçe ve köy servisleri ve Artvin Ekpres araçları ile gidilebilir.

Erzurum'dan Artvin'e giderken Tortum'u geçtikten sonra yol üzerindeki şirin bir ilçemiz.

Bugünlerde genç ve dinamik bir belediye başkanı olan Hilmi Aktoprak'ın gayretleri ile Tortum gölü üzerine kurulan terasla golü rahatça izleyebiliyorsunuz.

Erzurum'un Uzundere ilçesindeki Tortum Gölü karşısına yapılan, 12,3 metre uzunluğundaki Türkiye'nin en uzun ve geniş alanlı cam terası, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Uzundere ilçemizin dunyaca ünlü şelalesi olan Tortum şelalesi her mevsim görülmeye değer.

18. Yüzyılda Balıklı Köyü yakınlarında bulunan dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış ve bu alanda Tortum Gölü oluşmuştur. Göl ile birlikte oluşan Tortum Şelalesi, 22 metre genişliğe sahip olup tam 48 metre yükseklikten dökülmektedir.

Ülkemizdeki en önemli doğal güzelliklerden biri olan Tortum Şelalesi, 48 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek üçüncü şelale olma özelliğine sahiptir.

En Yüksek Üçüncü Şelale
Tortum Şelalesi yükseklik olarak dünya üzerindeki en yüksek üçüncü şelale olma özelliğine sahiptir. Dünyanın en yüksek şelalesi ise 120 metre ile Afrika’da bulunan Zambezi Nehriüzerindeki Vietorio Şelalesi, en yüksek ikinci şelale ise 51 metre yükseklik ile Amerika’da bulunan Niagara Şelalesi’dir. Tortum Şelalesi ise 48 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek üçüncü şelalesi olma özelliğine sahiptir. 

Uzundere ilçesine gidince Yedigöllere gitmeden olmaz.

BALIKLI GÖL UZUNDERE DE

Bu Köy, Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı olup Tortum Gölü kenarında kurulmuş olan bir yerleşim yeridir. Her ne kadar Erzurum iline bağlı olsa da Karadeniz ikliminin hakim olduğu bölgede yer alan Balıklı Köyü’nde Karadeniz’in örf ve adetlerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Yabancı Tursitlerin uğradığı birde kilise bulunmaktadır.

Öşvank Kilisesi

Şehre gelen GÜRCÜ turistlerin ise ilk ziyaret noktaları arasındadır. Uzundere ilçesine bağlı Çamlıyamaç Köyü içerisinde yer alan Öşvank Kilisesi'ni en çok ziyaret eden kesim Hristiyan Gürcüleridir. Bunun sebebi Hristiyan Gürcüler için kutsal bir mekan olmasıdır.

Öşki Kilisesi Erzurum Uzundere ilçesinde bağlı Çamlıyamaç köyünde bulunur. Yapı Bagratlı Kralı 3. David tarafından yaptırılmıştır. Yapının inşası 10’uncu yüzyıl sonlarına tekamül eder. Mimarı Öşklü Grigor’dur. Yapı Vaftizci Yahya’ya adanmıştır. Bir manastır kompleksi olarak tasarlanmıştır. Bölgede haç planı en büyük eserdir. Renkli taş bezemeleri ve kabartma figürleri adından söz ettirir. Mimarisi dikkat çekici olan yapının yakın zamanda onarılması beklenmektedir.

Gürcü ve Ermeni Hristiyanlarca öneme sahip bölgenin en önemli haç planlı kilisesi Yapılış Tarihi : 966

19. yüzyılın sonundan 1980 yılına kadar cami işlevi ile kullanılmıştır. 1985 yılında ise TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilerek korunması gereken taşınmaz kültür varlıkları arasına alındı.