YILDIZ TİLBE: AYASOFYA İBADETE AÇILSIN!

Twitter hesabından bir paylaşım yapan Yıldız Tilbe, "Ayasofya ibadete açılsın. Kiliselerde bile ezan okunuyor. Ayasofya'dan tekbir sesleri yükselsin. Allah için, bütün insanlık için. N'olur." ifadelerini kullandı.

Yıldız Tilbe'nin Ayafosya çağrısına beğeni yağdı! 'Bütün insanlık için...'
Şarkıcı Yıldız Tilbe, koronavirüs krizi sonrası dikkat çeken bir talepte bulundu. Tilbe, Ayasofya'nın ibadete açılmasını ve minarelerinden tekbir seslerinin yükselmesini istedi.

YILDIZ TİLBE KİM

1966 yılının 16 Temmuzunda İzmir’de dünyaya gelmiştir. Zaza ve Kürt asıllıdır. Babaı Aşrılı bir Sünni Kürt, annesi ise Tunceli’li bir Alevi Zazadır. 6 kardeşten en küçüğüdür. Şu an 52 yaşında olan başarılı sanatçı aslan burcudur.

Yıldız Tilbe Kimdir?
Müzik ile küçük yaşlarda tanışan Yıldız Tilbe, ortaokulu okurken o dönemin şartlarından dolayı okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Daha 18 yaşındayken ilk evliliğini yapmıştır. Sezen Burçin isimli bir kızı vardır. Bu evliliğini 1989 yılında bitirmiştir. Ardından Güngör Karahan ile evlenen sanatçı beş yıl evli kalmış, daha sonra boşanmıştır. Genç yaşında başından iki evlilik geçen Yıldız Tilbe, İzmir’de çeşitli gece kulüplerinde şarkıcılık yapmaya başlamıştır.

Profesyonel müzik kariyerine ilk olarak 1990 yılında Cengiz Özşeker’in patronu olduğu bir klüpte başlamıştır. 1991 yılının sonlarında Sezen Aksu’nun keşfetmesiyle üne kavuşmuştur. Sezen Aksu’ya bir süre vokalistlik yapmıştır. Bir süre Sezen Aksu ile çalışmış ancak daha sonra yolları ayrılmıştır. Ardından İstanbul’un gece kulüplerinde şarkı söylemeye başlamıştır. O dönem Cem Özer’in “Laf Lafı Açıyor” isimli TV programından gelen solistlik teklifini kabul ederek bir süre de bu programın solisti olarak şarkı söylemiştir. En büyük çıkışını bu program ile yapan Tilbe, ilk albümünü bu dönem çıkarmıştır.

Yıldız Tilbe’nin Müzik Kariyeri
1994 yılının yazında çıkan albümünün ilk şarkısı olan Delikanlım’a klip çekmiştir. Klipte Cenk Torun’la birlikte oynamıştır. Müzik kariyerinin ilk yıllarında birçok şarkıcıya hit olan şarkılar vermiş, vokaller yapmıştır. 1996 yıllarında narkotik şubenin yaptığı baskında evinde esrar bulundurmaktan göz altına alınmıştır. Esrardan kurtulmak için Balıklı Rum Hastanesinde bir süre tedavi görmüştür.

Yıldız Tilbe şarkıları ve bestelerinde romantik konuları işlem, tarz olarak pop ancak daha sonra farklı tarzlara yönelerek arabesk, halk müziği ve sanat müziği türünde de çalışmalar yapmıştır.   2006 yılında maxi-single çalışması olan Tanıdım Seni’yi çıkarmıştır. Bu albümde 6 şarkı ve 2 versiyonla toplamda 8 şarkı vardır. Yıldız Tilbe, 2012 yılının başlarında TRT Müzik kanalında 5 hafta süren “Şarkıların Yıldızı” adlı müzik programı sunmuştur. Ancak program kısa süre sonra maddi sıkıntılar yüzünden yayından kaldırılmıştır. Daha sonra 2012 yılının Ekim ayında Flash TV’de yayınlanan “Yıldız Tilbe ile” isimli televizyon programı ile izleyici karşısına çıkmıştır. 2017 yılındaki O Ses Türkiye’de jüri olan Yıldız Tilbe sempatik ve içten tavırları ile tanınırdı.